Svetová starostlivosť o slovenských diabetikov

Napísal 

Koniec „googleniu“ a márnemu hľadaniu správnych odpovedí na otázky o cukrovke. Diabetici  z košického a nitrianskeho regiónu majú možnosť bezplatne sa pravidelne vzdelávať, ako lepšie zvládnuť život s cukrovkou, ale i bezplatne sa objednať na potrebné vyšetrenia k lekárovi špecialistovi. Ide o súčasť nového programu pre diabetikov, ktorý sa osvedčil v zahraničí.

Vďaka nemu sa diabetici môžu vyhnúť vážnym komplikáciám cukrovky, ako je slepota, či amputácia, ktorých výskyt v posledných rokoch dramaticky narástol. „Náš prieskum ukázal, že slovenským diabetikom chýbajú praktické a overené informácie, ako majú s cukrovkou žiť, ako ju majú zvládať. Pritom zlepšenie zdravotného stavu môžu až na 85% ovplyvniť samotní pacienti,“ zdôrazňuje vedúca projektu DôveraPomáha diabetikom Tamara Vraždová.

Najskôr dva regióny, potom celé Slovensko

Zdravotná poisťovňa Dôvera sa rozhodla nadštandardne starať o diabetikov najskôr z košického a nitrianskeho regiónu, neskôr z celého Slovenska, bez toho, aby to pacientov stálo čo i len cent navyše.

Diabetici, ktorí sa doňho zapoja, majú možnosť využiť bezplatné stretnutia so skúsenými edukátormi diabetu, teda s ľuďmi, ktorí  diabetikov naučia, ako si majú upraviť stravu a pohyb, ako zvládať cukrovku na dovolenke alebo v zamestnaní, ako sa starať o nohy a podobne. Zároveň si na stretnutiach môžu navzájom vymieňať svoje skúsenosti s ďalšími diabetikmi. Ako vyzerá také stretnutie, približuje edukátorka Jarmila Havrilová v tomto rozhovore.

Ďalšou výhodou programu DôveraPomáha diabetikom je možnosť bezplatného objednania sa na vyšetrenie k lekárovi špecialistovi na presný dátum a čas. Pravidelné prehliadky u očného lekára, neurológa, angiológa a nefrológa znížia riziko vzniku komplikácií u pacienta alebo zhoršenia ich zdravotného stavu. Kvôli cukrovke má dnes poškodený zrak viac ako 60-tisíc ľudí, amputovanú končatinu viac ako 4-tisíc ľudí a poškodené obličky cez 40-tisíc ľudí.

Odmena navyše

Pacienti, ktorí sa zapoja do programu, majú nielen šancu žiť dlhšie a lepšie, ale navyše ich Dôvera ešte aj odmení. Za účasť na edukáciách získajú body, ktoré môžu použiť napríklad v lekárni na zľavu z doplatkov za lieky.

Soňa Labajová

Mgr. Soňa Labajová je manažérkou v spoločnosti KLIENT PRO SK, ktorá administruje a zabezpečuje edukáciu diabetikov v projekte DôveraPomáha diabetikom