Prvá pomoc

Napísal 

Mária ŠTEFÁKOVÁ: - Pre prípad, že by ste dostali hypoglykémiu, noste vždy – zdôrazňujem, že naozaj VŽDY A VŠADE – so sebou niečo na preliečenie. Kúpte si hroznový cukor, jedno balenie má 38 gramov, štyri cukríky

...z neho sa rovnajú dvom hygienickým vreckám cukru. Ešte lepšia je krabička džúsu aj so slamkou. Ak si na obale prečítate, že 100 ml obsahuje 10 gramov sacharidov (čo je 170 kJ), tak  jeden deciliter vám zvýši glykémiu o 2 mmol/l. Nápoj je lepší preto, lebo tekutina rýchlejšie prejde do tráviaceho traktu. Len pozor! Čítajte etikety, pretože existujú aj iné džúsy, ktoré majú nižšiu energetickú hodnotu a nízky obsah sacharidov. Keď je uvedené, že 100 ml zodpovedá iba 60 kJ, čo je 3,5 gramov sacharidov, takýto džús vám na preliečenie hypoglykémie nebude stačiť.

Akým spôsobom si pomôžete pri hypoglykémii, to je vcelku jedno. Dôležité však je, aby ste vedeli, že tak isto, ako vám po vypití sladkého džúsu vybehla glykémia rýchle hore, pomerne rýchlo sa vráti dole – a preto si potrebujete aj niečo zajesť, najlepšie kúsok chleba alebo rožok.

Hypoglykémia je nepríjemná, snažte sa jej predísť, naučiť sa rozoznávať jej prvé príznaky, aby ste si sami vedeli včas pomôcť. Horšie je, ak sa dostanete do takého stavu hypoglykémie, že vám budú musieť pomáhať iní ľudia.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“