Vaša glykémia sa šplhá do výšok?

Napísal 

Ak sa vaša glykémia dostala nad hodnotu 10 mmol/l, skúste vypátrať prečo. Chronická hyperglykémia totiž vedie ku ketoacidóze a môže byť príčinou diabetických komplikácií. A to predsa nechcete.

Príčiny hyperglykémie

? nízka dávka inzulínu alebo jej vynechanie
? nesprávne podaný inzulín, napríklad povrchovým vpichom
? zlé vstrebávanie inzulínu, keď ho aplikujete do nevhodných miest, do opuchu či zatvrdnutej oblasti
? stres
? zmenený pravidelný denný režim – menej pohybu, viac oddychovania a pritom rovnaký príjem jedla, k tomu totožná dávka inzulínu ako pri fyzickej aktivite
? hrubé diétne chyby: prejedanie sa, vyšší príjem SJ na dávku inzulínu, nesprávna skladba stravy, konzumácia potravín s vysokým glykemických indexom
? choroba, vysoká teplota, infekcia
? pri liečbe PAD nízka dávka
 
Ak si častejšie nameriate vyššiu glykémiu, je maximálne dôležité, aby ste odhalili jej príčinu a odstránili ju. Nezabúdajte na pitný režim.

? Ak máte hyperglykémiu ráno nalačno bez predchádzajúcej nočnej hypoglykémie, upravte si dávku inzulínu. Zvýšte si nočný bazál alebo si ho aplikujte tesne pred spaním.
? Je glykémia vyššia pred obedom? Znížte počet SJ na raňajšiu bolusovú dávku inzulínu alebo mierne zvýšte ranný bolus o 10 – 20 % a SJ nemeňte.
? Pri nechutenstve nahraďte tuhé jedlo tekutou stravou a poraďte sa s lekárom, ako upraviť dávky inzulínu.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“