Začínam s inzulínovou liečbou

Napísal 

Liečba inzulínom síce znamená zásah do spôsobu života pacienta, prináša však aj zlepšenie jeho zdravotného stavu. Diabetik môže žiť aktívnejšie a venovať sa svojim záľubám. Mnohí pacienti majú obavy, či liečbu zvládnu, alebo či ich bude obmedzovať v bežnom živote. Počas edukačnej akcie Život na hrane 2017 odpovedal na najčastejšie otázky diabetikov a na mýty, ktoré kolujú o inzulíne, Doc MUDr. Emil Martinka z NEDÚ v Ľubochni.

Inzulín je považovaný za najefektívnejšiu liečbu diabetu. Prečo?

Inzulín si pravidelne aplikuje 30–40 percent pacientov s diabetom 2. typu. Táto liečba by však prospela oveľa väčšiemu počtu diabetikov. Viaceré výskumy dokázali, že včasný začiatok terapie inzulínom lepšie upravuje hladinu glukózy a dokonca aj zachováva časť beta-buniek, ktoré v pankrease produkujú hormón inzulín. Najnovšie lekárske poznatky tiež potvrdzujú, že čím skôr sa pacientovi s diabetom nasadí inzulín, tým úspešnejšie je možné zastaviť rozvoj diabetu a zabrániť vzniku diabetických komplikácií (zlyhanie obličiek, slepota, amputácia dolných končatín, poškodenie ciev).

Inzulín je tiež považovaný za najefektívnejší spôsob znižovania vysokých glykémií. Správna dávka inzulínu dokáže rýchlo a účinne znížiť hladinu glykémie na požadovanú hodnotu. Inzulínová liečba môže mať aj ďalšie priaznivé metabolické vplyvy. Udržiavanie glykémie v normálnom rozmedzí je rozhodujúce nielen pre predchádzanie rozvoja chronických komplikácií pri DM2, ale aj pre celkový zdravotný stav. Hyperglykémia (vysoká glykémia) nebolí a keďže mnohí pacienti si myslia, že „čo nebolí, netreba  liečiť", a potom sa „dopracujú“ ku komplikáciám diabetu.

DM2 postupuje zároveň so znižovaním prirodzenej produkcie inzulínu. Beta-bunky, ktoré vyrábajú tento hormón v Langerhansových ostrovčekoch pankreasu, postupne znižujú svoju funkciu. V okamihu, keď človeku diagnostikujú DM2, už beta-bunky stratili 50-80 % funkčnosti a deficit sa ďalej prehlbuje. Približne po šiestich rokoch od určenia diagnózy funguje u diabetika priemerne len štvrtina normálneho počtu beta-buniek – čím sa zvyšuje potreba podávania inzulínu.

Ďalším problémom býva aj tzv. inzulínová rezistencia. Ide o jav, keď inzulín, ktorý koluje v tele pacienta, nefunguje. Cukrovka 2. typu je teda dvojnásobným problémom: pankreas neprodukuje dostatok inzulínu a aj to malé množstvo, ktoré ešte má, „nerobí nič“. V začiatkoch ochorenia niektorí diabetici ešte majú dostatok inzulínu, aby mohli úpravou životného štýlu a znížením hmotnosti dosiahnuť žiaduce hladiny glykémie. Výskumy však  ukazujú, že mnohí pacienti potrebujú začať s užívaním liekov a/alebo aplikáciou inzulínu hneď na začiatku terapie. S tým, ako telo postupne vylučuje menej a menej inzulínu, potrebuje takmer každý diabetik 2. typu lieky a mnohí aj podávanie inzulínu. Ak má byť choroba pod kontrolou, treba aj pri vhodnej terapii dodržiavať zásady zdravého životného štýlu.

Ako zistím, že je čas začať s inzulínovou liečbou?

Za hranicu sa považuje hladina glykovaného hemoglobínu nad 7 percent. To je situácia, keď sa i napriek dodržiavaniu liečebného plánu a zdravého životného štýlu nedarí diabetes uspokojivo riešiť.

Ak potrebujem inzulín, je to so mnou zlé a bude to už „na doživotie“?

Vysoké glykémie môžu v budúcnosti ohroziť zdravie pacienta. Niekedy je nutné aplikovať inzulín prechodne, pokiaľ sa glykémie nezlepšia (napríklad na začiatku liečby diabetu alebo pred operáciou, aby bol priebeh operácie a pooperačný stav dobrý), inokedy je nutné aplikovať inzulín trvalo.

Ak si musím pichať inzulín, znamená to, že som zlyhal v životospráve a nezvládam diabetes?

Nie to zlyhanie. Inzulín potrebujete, aby ste mali primerané glykémie, a váš organizmus ho už nedokáže primerane vytvárať. Preto ho treba telu dodávať pomocou inzulínových injekcií. Ak by sa s liečbou inzulínom nezačalo, váš zdravotný stav by sa určite zhoršil.

Prečo vysoké glykémie tak veľmi škodia, keď ma pri nich ma nebolí?

Vysoké glykémie nebolia, ale majú veľký podiel na vzniku takzvaných neskorých komplikácií diabetu. Dlhotrvajúce vysoké glykémie poškodzujú cievy. Postihnutie veľkých ciev vedie k mozgovým príhodám, ochoreniam srdca a zlému prekrveniu dolných končatín a k vzniku tzv. diabetickej nohy. Pri postihnutí malých ciev sú poškodené oči, obličky a nervy.

Bojím sa ihiel. Mám strach, že pichanie injekcií s inzulínom bude bolieť.

Inzulín sa aplikuje pomocou inzulínových pier, ktoré majú krátke, tenké a ostré ihličky, vpich je takmer bezbolestný. Opýtajte sa niekoho, kto si inzulín injekčne aplikuje, potvrdí to. Lekár či diabetologická sestra vám ukážu, ako sa inzulín pichá, vyskúšate si to a uvidíte, že vaše obavy sú zbytočné.

Priberiem z inzulínu?

Na začiatku liečby inzulínom pacient môže, ale nemusí zaznamenať mierny prírastok hmotnosti. Ak máte dostatok pohybu, ak dodržiavate diétne odporučenia, upravujete dávky inzulínu podľa aktuálnych glykémií a prípadné hypoglykémie riešite len primeraným množstvom sacharidov, prírastok hmotnosti nie je nutný.

Aplikácia inzulínu ma bude obmedzovať v zamestnaní a iných činnostiach.

Ak, tak len minimálne. Rôzne typy inzulínov a inzulínových režimov umožňujú prispôsobiť liečbu inzulínom vašim zvyklostiam, pracovným podmienkam a záľubám. Samotná aplikácia inzulínu pomocou moderných inzulínových pier je veľmi  nenápadná a rýchla. Existujú tiež predplnené perá, ktoré sa veľmi ľahko používajú.

Nebudem môcť ísť do divadla, do kina, ani na oslavy.

Liečba inzulínom určite neznamená, že by ste sa museli zrieknuť spoločenského života. Ľudia liečení inzulínom žijú bežný život, chodia do spoločnosti, športujú a cestujú po celom svete. Pred odchodom na podujatie, ktoré trvá niekoľko hodín, alebo ide o náročný program, je však vhodné odmerať si glykémiu.

Bojím sa hypoglykémie (nízkej hladiny cukru v krvi) a toho, že upadnem do kómy.

Hypoglykémii zabránite tým, že budete dodržiavať liečebný režim a pravidelne si merať glykémie – teda selfmonitoringom. Lekár alebo diabetologická sestra vám poradia, ako hypoglykémii predchádzať, ako ju vopred rozpoznať a urobiť potrebné opatrenia. Ak pacienti hypoglykémiu dokážu včas rozpoznať a vyriešiť, nemusia sa jej obávať.

Budem môcť riadiť motorové vozidlo?

Podľa platných zákonov môžu pacienti s dobrými glykémiami riadiť motorové vozidlo. Treba však zabrániť vzniku hypoglykémie počas jazdy. Preto je nutné pred každou jazdou zmerať glykémiu a presvedčiť sa, že má normálnu hodnotu. Po každých 2-3 hodinách šoférovania, alebo ak sa necítite dobre, odstavte auto a zmerajte si glykémie znovu. Ak zistíte, že je nízka (pod 4 mmol/l), musíte sa najesť a počkať so šoférovaním, kým sa hladina glykémie normalizuje. Nezabúdajte na pravidelné bezpečnostné prestávky vždy po 2–3 hodinách za volantom.

Budem mať pri liečbe inzulínom problémy so sexom?

Liečba inzulínom určite nezhoršuje sexuálne schopnosti. Naopak, zlepšenie hladiny glykémie spôsobí, že sa človek cíti celkovo lepšie. Pri problémoch so sexom môže diabetik vyhľadať sexuológa, urológa či gynekológa, ktorí navrhnú ďalšiu liečbu. Výdaj energie pri sexe však môže spôsobiť hypoglykémiu, treba sa teda poradiť, ako jej predísť.

Naučím sa správne aplikovať inzulín? Nie som technický typ a zle vidím.

Inzulínové perá sú veľmi ľahko ovládateľné a výmena ihiel je jednoduchá. Lekár či diabetologická sestra vás naučia ovládať aplikátor a vymieňať ihličky. Pri manipulácii s aplikátorom môžete použiť lampu, aby ste lepšie videli na miesto vpichu.

Na inzulín nebudem mať  peniaze.

Liečba inzulínom je finančne dostupná. Väčšinu nákladov na inzulínovú liečbu zdravotné poisťovne hradia.

10 dobrých rád pre inzulínový štart

 1 Sústreďte sa na aktuálne dianie. Začnite s inzulínom vtedy, keď vám to lekár odporúča, neodkladajte to a neriešte dopredu problémy, ktoré ešte nenastali. Všetko sa časom vyjasní a urovná.
 2 Nebojte sa spýtať svojho lekára na čokoľvek, čo vás na liečbe inzulínom zaujíma, alebo čo vám robí starosti.
 3 Požiadajte o takú podporu, akú potrebujete. Lekár vám môže navrhnúť edukáciu, počas ktorej sa dozviete všetko, čo s vašou chorobou súvisí.
 4 Vždy si s lekárom naplánujte ďalšie stretnutie, aby ste mohli optimalizovať dávku liekov a ľahšie tak dosiahli cieľové hladiny glukózy.
 5 Stretávajte sa a rozprávajte s ľuďmi, ktorí už majú s inzulínom skúsenosť a úspešne ho aplikujú. Bude to pre vás veľká podpora.
 6 Zaujímajte sa o možnosti podávania inzulínu a spolu s lekárom vyberte tú, ktorá vám bude najviac vyhovovať.
 7 Pokračujte s diétou a cvičením. Nezabúdajte brať lieky.
 8 Snažte sa o pravidelný denný program – jedzte a aplikujte si inzulín v rovnakej dennej dobe.
 9 Skladujte inzulín podľa inštrukcií, inak môže byť jeho podávanie nebezpečné.
10 Noste so sebou niečo sladké, aby ste zvládli prípadnú hypoglykémiu, najlepšie glukózové tablety či gély.

Zíznam z vystúpenia počas edukačnej akcie Žijeme na hrane 2017, ktorú organizovala agentúra Accelerate.

 

Posledná úprava 03.11.2020
redakcia

PR / záznam z tlačovej besedy / z edukačnej prednášky