Neviete si rady s tým, čo jesť, aby vám nestúpala glykémia? Na najčastejšie otázky diabetikov odpovedá diétna sestra Mária Štefáková z Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni.

Z e-mailu diabetičky: - Dostal sa ku mne recept na bielkovinový chlebík, upiekla som ho, je veľmi chutný. Potrebujem však vedieť, či je vhodný pre obézneho diabetika. Na raňajky mám od diabetológa odporučené zjesť 2+2 SJ. Neviem si vyrátať, koľko SJ má tento chlebík.

Otázka: Po zjedení ryže sa mi vždy viac zvýši glykémia, ako po primeranej porcii zemiakov alebo cestovín. Ryžu mám radšej ako zemiaky. Ako ju mám pripraviť? Kde robím chybu, keď sa snažím dodržiavať aj predpísané množstvo?

Otázka: Som diabetička liečená inzulínovým analógom. Viem, že nemám jesť medzi hlavnými jedlami, ale čo robiť, keď mám stále hlad? Musím sústavne myslieť na jedlo. Ako sa dá znížiť chuť do jedla? Nechcem pribrať na váhe.

Zo života diabetika: „Mal som črevnú chrípku. Tri dni som len ležal, neudržal som v sebe ani vodu, nemohol som nič jesť. Ako som mal udržať glykémiu? Koľko inzulínu som si mal pichať?“

Otázka: Ak sa tvaroh nezapočítava do obsahu SJ v jedle, môžem si ním zahnať hlad? Chcela by som schudnúť. Nepriberiem od tvarohu?

Otázka: Som diabetik a dosiaľ som bol naučený dlhé roky jesť 6-krát denne. Odkedy mi bol zmenený inzulín a mám jesť len 3-krát denne, bojím sa, že to nezvládnem. Stále sa mi žiada niečo si zajedať.

Otázka: Chcel by som sa spýtať, či Caro original spôsobuje cukrovku. Viem, že biela múka áno. A v tejto kávovine biela múka asi je, tak by som ju radšej nemal piť?

Často sa hovorí o tom, ako by mal diabetik schudnúť, ale čo mám robiť, keď potrebujem pribrať?