Dostal som virózu – čo mám robiť?

Napísal 

Dostal som virózu – čo mám robiť?

Chrípka, alebo hoci len zvýšená teplota alebo nachladnutie, to je pre organizmus diabetika záťaž. Či už prechladnutie sprevádza teplota alebo nie, hladina cukru v krvi sa zvyšuje, a to aj vtedy, ak chorý menej je, vracia a leží, teda nemá pohyb. Organizmus je v strese a produkuje hormóny, ktoré zvyšujú hodnotu cukru v krvi.

Aby ste predišli hypoglykémii, treba si častejšie merať glykémiu a sledovať aj ketolátky v moči. Signálom, že treba ihneď volať lekára, je opakované vracanie, horúčka, bolesť brucha a hlavy a ospalosť.

Glykémiu merajte každých 4 – 6 hodín a je zaznamenávajte výsledky.

Chorý diabetik potrebuje piť väčšie množstvo nesladených nápojov, prípadne minerálok. Ak nedokáže jesť, mal by pravidelne piť sladké nápoje a obvyklé jedlo nahradiť niečím ľahko stráviteľným, ako sú sušienky, toasty, polievky alebo ovocné džúsy.  Ak vracia, mal by vypiť pol pohára ovocného džúsu alebo koly. Odporúča sa piť častejšie malé množstvá.

Dnes radila: Doc. MUDr. Viera Doničová, PhD. z diabetologickej, internej a metabolickej ambulancie Human-care v Košiciach v rámci projektu Žijeme na hrane a Dia dni v lekárňach

Posledná úprava 29.12.2020
redakcia

PR / záznam z tlačovej besedy / z edukačnej prednášky