Je bielkovinový chlieb vhodný pre diabetika?

Napísal 

Z e-mailu diabetičky: - Dostal sa ku mne recept na bielkovinový chlebík, upiekla som ho, je veľmi chutný. Potrebujem však vedieť, či je vhodný pre obézneho diabetika. Na raňajky mám od diabetológa odporučené zjesť 2+2 SJ. Neviem si vyrátať, koľko SJ má tento chlebík.

Recept na bielkovinový chlieb:
4 vajíčka
100 g tvarohu
200 g ľanových semienok
100 g slnečnicových semienok
štipka soli
štipka sódy bikarbóny
Postup: štyri bielka vyšľaháme do peny, postupne k nim pridáme aj žĺtka a všetky suroviny. Pečieme asi 50 minút pri 190 °C v silikónovej forme. Uskladníme ho v chladničke, spotrebujeme do 5 dní.

Mária Štefáková: - Na to, aby som mohla konkrétnemu diabetikovi dobre poradiť, mu potrebujem položiť niekoľko otázok, napríklad či okrem obezity nemá diagnostikovanú aj nefropatiu a či je diabetik prvého alebo druhého typu. Sacharidové jednotky počítajú diabetici, ktorí sú na inzulíne. Vypočítať presný počet sacharidových jednotiek na 100 g upečeného chleba sa dá len vtedy, ak poznám hmotnosť upečeného bochníka, a ten treba odvážiť až po vychladnutí. Z údajov, ktoré mám k dispozícii, môžem vypočítať počet SJ na celý bochník. Spočítala som hmotnosť surovín, tá je 600 g – opakujem, že po upečení a vychladnutí bude chlieb vážiť viac. Vajíčka a tvaroh sa do počtu SJ nezapočítavajú. Z použitých surovín zvyšujú glykémiu len semená, aj tie majú nízky glykemický index. Celý bochník zodpovedá 6 SJ, obsahuje však až 105 g bielkovín a 145 g tukov. Na 1 SJ pripadá 17 g bielkovín, 24 g tukov a 320 kcal. Chlieb je teda nízkosacharidový, ale vysoko energetický. Je to bielkovinová a tuková bomba! Tento chlieb je potrebné doplniť pitným režimom, keďže obsahuje veľa semienok. Obsahuje ich až priveľa! Bielkovinový chlieb diabetikom neodporúčam práve pre vysoký obsah bielkovín a tukov.

    Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

Posledná úprava 13.06.2017
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“