Prechod na inzulínový analóg

Napísal 

Otázka: Som diabetik a dosiaľ som bol naučený dlhé roky jesť 6-krát denne. Odkedy mi bol zmenený inzulín a mám jesť len 3-krát denne, bojím sa, že to nezvládnem. Stále sa mi žiada niečo si zajedať.

-          Po prechode na inzulínový analóg sa odporúča jesť len tri hlavné jedlá.
-          Pomôže vám porcia voľnej zeleniny, ktorá vám glykémiu nezvýši a predsa vám dovolí niečo si zajesť.
-          Občas môžete zjesť malý trojuholníkový syr s nižším obsahom tuku. Ten sa nepočíta do obsahu SJ v jedle, nezvýši glykémiu, rovnako ako reďkovky a paradajka.
-          Ak však máte vyšší energetický výdaj ako inokedy, je potrebné dojedenie aj pri tomto type inzulínu. Na hodinu pracovnej činnosti naviac zjedzte potraviny v množstve, ktoré zodpovedá 1 SJ, aby ste predišli hypoglykémii.
-          Postupne sa naučíte jesť v pokojnom režime len tri hlavné jedlá aj bez toho dojedania. Potrebuje to čas, pevnú vôľu a predovšetkým vedomosti, aby ste pochopili, prečo je pri inzulínovom analógu nutné zjesť celú porciu naraz a bez dojedania.  

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“