Ako vzniká cukrovka

Napísal 

Hlavnou príčinou cukrovky je absolútny alebo čiastočný nedostatok inzulínu – hormónu, ktorý produkujú beta bunky pankreasu.

U zdravého človeka inzulín zabezpečuje presun glukózy, ktorá sa vytvorila z jedla, do svalových buniek. Zdravý človek sa nedostane do stavu nízkej a ani vysokej hodnoty glukózy v krvi. Jeho vlastný inzulín sa postará o vyrovnanú glykémiu počas celých 24 hodín.

Ak má diabetik cukrovku 1. typu, znamená to, že v jeho organizme chýba inzulín – hormón, ktorý by sa mal tvoriť v pankrease a ktorý by mal dodávať do buniek cukor. Pri cukrovke 2. typu sa zisťuje rezistencia niektorých tkanív voči účinku tohto hormónu. Nedostatočný účinok inzulínu v pečeni spôsobuje novotvorbu cukru z necukornatých zlúčenín.

Človek potrebuje k životu prijímať stravu. Keď sa však u neho vytvorí porucha v produkcii vlastného inzulínu – buď ho je málo, alebo úplne chýba – glukóza vytvorená z jedla sa hromadí v krvi, lebo pre nedostatok  inzulínu sa nemôže prepraviť do buniek, kde obvykle tvorí zdroj energie. Hladina glukózy v krvi stúpa a zdravý človek sa stáva diabetikom.

Diabetikom vo vyššom veku, ktorí majú diabetes 2. typu, mnohokrát stačí úprava stravy a životného štýlu a glykémie sa dostanú pod kontrolu. Keď už iba úprava stravy nestačí, musí diabetológ pacienta nastaviť na liečbu. Buď mu pridá antidiabetiká (tabletky na vyrovnanie hladiny krvného cukru), alebo ho začne liečiť inzulínom.

Diabetici 1. typu sú odkázaní výlučne na aplikovanú dávku inzulínu. Bazálna dávka inzulínu je tá, ktorá udržiava glykémiu medzi hlavnými jedlami a počas nočného pokoja. Bolusová dávka pokrýva glukózu vytvorenú z jedla, aby sa glykémia pohybovala v normálnom glykemickom pásme, tak ako u zdravého človeka. 

Keď je inzulínová liečba dobre prispôsobená aktivitám diabetika a tomu, čo konzumuje, výsledkom sú uspokojivé glykémie. Hovoríme o dobrej diabetickej kompenzácii. Aby sa k nej diabetik dopracoval, musí pre to niečo urobiť. Musí sa naučiť žiť s cukrovkou.

Typy cukrovky

Cukrovka 1. typu je podmienená imunologicky. Často má rýchly a dramatický začiatok, ktorý sa prejavuje zvýšeným pocitom smädu, častejším močením a rôzne rýchlym rozvratom vnútorného prostredia organizmu a úbytkom hmotnosti. Vyskytuje sa prevažne u mladších ľudí vo veku do 30 rokov, ale  evidovaná je aj v neskoršom veku. Organizmus vytvára protilátky proti vlastným bunkám pankreasu a pomalšie či rýchlejšie ich usmrcuje.

Cukrovka 2. typu je v našej populácii najčastejšia. Tvorí viac ako 90 % všetkých prípadov ochorenia na cukrovku. Vzniká v dospelosti, ojedinele aj v mladšom veku. Príčinou môže byť nadváha a nedostatočná pohybová aktivita človeka. Jej priebeh je nenápadný, bez vážnych príznakov. Často sa zistí až pri vzniku komplikácií. Liečba sa zameriava na redukciu telesnej hmotnosti.

Do ďalšej skupiny patria iné typy cukrovky. Vyskytujú sa u mladistvých pri poruche žliaz s vnútornou sekréciou, pri chorobách poškodzujúcich pankreas alebo pri užívaní niektorých liekov.

Štvrtým typom cukrovky je gestačný diabetes. Vzniká v druhej polovici tehotenstva približne u 3 % tehotných žien. V tomto období gravidity je  povinné vyšetrenie záťažovým testom s glukózou, ktorý zisťuje, či tehotná žena nie je postihnutá týmto typom diabetu. Ak áno, je nutné nasadiť liečbu. Niekedy stačí len dodržiavať diétne rady, inokedy je nutné pristúpiť k inzulínovej liečbe aby nedošlo k vážnemu poškodeniu plodu. Po pôrode tento typ cukrovky obvykle doznieva. Môže však prejsť do iného štádia už spomenutých typov cukrovky.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

 

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.