Deň diabetu

Napísala 

Slovenská diabetologická spoločnosť prezentovala výsledky štúdie, do ktorej bolo zaradených 2500 pacientov z diabetologických ambulancií. Ako teda vyzerá priemerný diabetik na Slovensku?

Na Slovensku má cukrovku 350 tisíc pacientov, mnoho ďalších ľudí ešte o svojom ochorení nevie. Slovenská diabetologická spoločnosť ku Dňu diabetu (14. november) prezentovala výsledky štúdie, do ktorej bolo zaradených 2500 pacientov z diabetologických ambulancií. Ako teda vyzerá priemerný diabetik na Slovensku? Typickým pacientom s cukrovkou u nás je žena, má 62 rokov, DM 2. typu, vysoký krvný tlak, poruchu metabolizmu tukov a je obézna. Hrozí jej 30 % riziko poškodenia obličiek. Hypertenzia a dyslipidémia sa u pacientov s diabetom 2. typu vyskytuje dvakrát častejšie ako u pacientov s diabetom 1. typu. Vysoký je aj výskyt komplikácií diabetu (postihnutie očí, obličiek, nervov).

„Svoju úlohu pri vzniku cukrovky 2. typu hrá genetická záťaž. Môžeme však povedať, že takmer každý z nás má aspoň jednu genetickú predispozíciu na cukrovku, no to, či sa ochorenie u nás rozvinie, máme vo svojich rukách,“ pripomenul prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD.

Kto je rizikový typ, u ktorého by mal byť robený skríning, či u neho nevzniká cukrovka? Sú to muži vo veku 54 – 64 rokov, u žien nastupuje cukrovka o dva roky neskôr, teda vo veku 56 – 66 rokov. Viac než 93 % pacientov má nadváhu až obezitu, len 7 % má normálnu hmotnosť. U väčšiny cukrovkárov bola zistená aj porucha metabolizmu tukov a vysoký krvný tlak, 11 % z nich sú fajčiari. Skúsenosti diabetológov potvrdzujú, že pacienti sú k nim odosielaní neskoro, keď už vysoká hladina cukru v ich krvi spôsobuje prvé vážne komplikácie. Špeciálnu pozornosť treba venovať pacientom, u ktorých sa rozvíja diabetická nefropatia, teda poškodenie obličiek. Podľa tohto prieskumu sa nefropatia vyskytuje u 25 % diabetikov a s progresiou ochorenia obličiek prudko narastá aj výskyt všetkých komplikácií, teda diabetickej nohy, amputácií, ischemickej choroby srdca, cievnej mozgovej príhody, očných problémov a neuropatie. Je teda mimoriadne dôležité pravidelne monitorovať obličkové funkcie u každého pacienta s cukrovkou.

V porovnaní s diabetikmi z Nemecka, Anglicka a Talianska je vek nástupu diabetu u nás nižší, slovenskí diabetici viac vážia a častejšie fajčia. Štúdia ukázala, že v parametroch, ktoré sú závislé od liečby, je situácia u nás porovnateľná, či dokonca lepšia, než vo vyspelých európskych krajinách. No parametre, o ktorých rozhoduje pacient samotný, teda telesná hmotnosť a fajčenie, sú horšie. A pritom všetci vedia, že ozdravenie životného štýlu (strava a pohyb) prináša výsledky porovnateľné s užívaním tých najúčinnejších liekov. Zrejme teda máme na Slovensku rezervy v edukácii pacientov. Prieskum ukázal, že je to oblasť, do ktorej by mali viac investovať aj zdravotné poisťovne.

Vedecký sekretár Slovenskej diabetologickej spoločnosti MUDr. Vladimír Uličiansky predstavil hlavnú tému tohtoročnej kampane k Svetovému dňu diabetu, ktorou je Zdravé stravovanie a cukrovka. Kampani, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o riziku cukrovky, je venovaný 14. november, deň, kedy sa narodil objaviteľ inzulínu Frederick Banting (objavil ho spolu s Charlesom Bestonom). Tohto roku sa kampaň sústreďuje na tri slogany: Výber zdravej stravy patrí medzi jednoduché rozhodnutia, Zdravé stravovanie: urob správny výber a Zdravé stravovanie začína raňajkami. A takto majú vyzerať zdravé raňajky cukrovkára podľa odporúčaní Medzinárodnej federácie diabetu: ráno je dobré jesť hlavne bielkoviny, teda vajíčka, orechy, strúhaný syr, ovocie, zeleninu a celozrnný chlieb. V raňajších hodinách máme inzulínovú rezistenciu, preto na raňajky nie je dobré konzumovať cukry. Mimoriadne zlou kombináciou je káva a sladké koláče či croissanty. Ak sa ráno nemôžete zaobísť bez kávy, tak nech je aspoň bez šľahačky. A samozrejme, nezabúdajte na aspoň 30 minút pohybu denne, prechádzky v svižnom tempe, plávanie, bicyklovanie.

K Dňu diabetikov dostali slovenskí diabetici ako darček vlastnú dia-hymnu. Naspievala ju Zuzana Haasová, ktorá žije s cukrovkou už od svojich siedmich rokov, a Jozef Pavlusík, víťaz tretej série speváckej súťaže Česko-Slovensko má talent, ktorý tiež vie, čo to je cukrovka, keďže má brata diabetika a mamu organizátorku pobytov pre detských diabetikov. Slová na hudbu z muzikálu Les Miserables, ktorej autorom je Claude-Michel Schönberg, zložil Miro Jaroš. Obaja speváci naspievali dia-hymnu aj v češtine. Mimochodom, hymna diabetikov existuje aj v holandskej, fínskej a v ďalších jazykových verziách, všade ju naspievali na tú istú muzikálovú hudbu, len slová sú iné.


„Chceli sme, aby bola hymna optimistická, aby dávala diabetikom aj mamičkám diabetických detí nádej a poznanie, že nejde o tragédiu, že táto diagnóza sa dá zvládnuť,“ povedala o vzniku dia-hymny Zuzka Haasová a dodala: „Keby ste si mohli vybrať jedinú chorobu, akú by ste chceli? Ja cukrovku! Lebo viem, že s touto chorobou si dokážem sama riadiť svoj život.“

 

   Veľa dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

Posledná úprava 26.02.2016