Diabetes detí už nie je jednofarebný

Napísal 

Pripravuje sa nová klasifikácia diabetu, teraz poznáme štyri typy, bude ich jedenásť, povedal na DIA dni 2017 MUDr. Ľubomír Barák z Detského diabetologického centra SR v Bratislave. Pre tých, ktorí sa na každoročné podujatie v Bratislave nedostali, prinášame stručný záznam z jeho prednášky.

Doktor Barák začal síce zoširoka historickým exkurzom, ale veľmi rýchle prešiel k praktickému pohľadu na detský diabetes:

Prvá zmienka o „stave, kedy sa močí sladký moč“ sa našla na egyptskom papyruse, zvanom Ebersov papyrus, podľa egyptológa, ktorý ho analyzoval a popísal. Aj lekári v starovekom Grécku si všimli základný príznak ochorenia, ktorým je veľký smäd a silné močenie, dali mu názov diabetes a rozdelili ho na dva typy: detský a dospelý. No dnes už neplatí, že DM1 je ochorenie, ktoré sa prejaví v detskom veku a DM2 v dospelom. Nedávno som ja sám diagnostikoval 57-ročnému susedovi DM1.

Koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia bol objavený typ MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young) so siedmimi podtypmi, ktorý sa objaví do 25. roku života, a neonatálny (permanentný diabetes). Vieme, že pri MODY je poškodený len jeden gén, preto predpokladáme, že tento typ diabetu bude v budúcnosti najľahšie liečiteľný, keďže na jeho vyliečenie bude stačiť zmeniť jediný gén.

Prišla k nám pacientka, ktorá bola od jedenástich rokov liečená na problémy s nechtami, absolvovala už sedem operácií nechtov, kým jej bol diagnostikovaný diabetes. Diabetická diéta jej pomohla len čiastočne stabilizovať hladinu cukru, po nasadení inzulínu sa glykémie dostali do normy a stav nechtov výrazne zlepšoval. Zistenie, že diabetes má aj jej otec a starý otec, nás nasmerovalo k zmene diagnózy na MODY aj u nich. Všetkým trom sme odporučili vysadiť inzulín a ako vhodnejšiu liečbu tabletky. Diabetes MODY má tú výhodu, že je ľahšie zvládateľný, nevýhodou je fakt, že je dedičný.

Diabetológovia na celom svete zaznamenávajú, že pribúdajú deti s takými typmi diabetu, ktoré nie je možné zaradiť do platnej klasifikácie. Aj na Slovensku máme takých 11 malých diabetikov. Preto sa pripravuje nová klasifikácia. Pri stanovovaní diagnózy a liečby bude v budúcnosti zrejme potrebná častejšia spolupráca diabetológa s imunológom.

Double diabetes (DM3, Hybrid Diabetes) sa objavuje u detí, ktoré pôvodne spadali pod DM1, ale enormne priberajú a majú inzulínovú rezistenciu. Patria sem aj obézne deti s DM2, u ktorých sa postupne objaví pozitivita ICA a zníženie C-peptidu. Ostatné protilátky (IAA, IA-2, GADA) sú negatívne.

V novej klasifikácii sa zrejme objaví aj New Double Diabetes, takýchto pacientov máme dvoch už aj v našom registri. Spája sa u nich génová mutácia MODY s DM1 a s neskôr vzniknutou pozitivitou protilátok a znižovaním C-peptidu. Pre tento typ je charakteristické to, že pacienti po rokoch liečby tabletkami musia prejsť na inzulín.

Slovensko je prvá krajina na svete, ktorá spracovala národný register detskej diabetologickej populácie. Vznikol v roku 1985, dnes zhromažďuje údaje o 4549 pacientoch. V súčasnosti registruje 1498 diabetikov vo veku do 19 rokov. Za posledné štyri roky evidujeme približne rovnaký počet detských diabetikov.

Detský diabetes na Slovensku teda už dávno nie je jednofarebný, väčšina detí síce má diagnostikovaný DM1, ale u 22 z nich ide o DM2 a u 31 detí je to MODY, respektíve iný typ diabetu.. 

 

Posledná úprava 30.12.2020
redakcia

PR / záznam z tlačovej besedy / z edukačnej prednášky