Prvé oftalmologické reading centrum na Slovensku

Napísal 

Jednou z najzávažnejších komplikácií cukrovky je poškodenie zraku - diabetická retinopatia, ktorá sa zhoršuje s narastajúcim vekom diabetického pacienta a s dĺžkou trvania jeho ochorenia.

Po pätnástich rokoch diagnózy postihuje až osemdesiat percent pacientov. Oftalmologické reading centrum je interdisciplinárny projekt, ktorý prepája tri špičkové pracoviská a vytvára tak sieť, ktorá uľahčí zachytenie pacientov, ohrozených diabetickou retinopatiou. Primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti MUDr. Emil Martinka hovorí o výhodách tohto centra: „Pacient v rámci hospitalizácie alebo ambulantného vyšetrenia v NEDÚ v Ľubochni absolvuje aj vyšetrenie očného pozadia v reading centre. Snímky očného pozadia odošleme prostredníctvom internetu na dve špičkové oftalmologické pracoviská - II. Očná klinika Slovenskej zdravotníckej univerzity Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici a Očné centrum Oftal vo Zvolene. Oftalmológovia obratom snímok diagnosticky vyhodnotia, rozhodnú o ďalšej starostlivosti o pacienta a navrhnú, prípadne zabezpečia jeho liečbu.“

 

   Veľa dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

Posledná úprava 03.11.2020
redakcia

PR / záznam z tlačovej besedy / z edukačnej prednášky