Typická civilizačná choroba

Napísal 

Zo života diabetika: "Ako prvé ma zaskočilo, že cukrovka je liečiteľná, ale NIE VYLIEČITEĽNÁ choroba. To ma fakt vydesilo. Bude tu už po celý môj život! A ja sa s ňou MUSÍM naučiť žiť.

Zistil som, že ľudský organizmus má svoje limity, a ten môj sa dostal za ne. Prvá moja otázka znela: Budem ešte môcť žiť NORMÁLNE? Ako sa mám vyrovnať s touto diagnózou? Čím viac som o chorobe vedel, tým viac otázok sa vynáralo."

Koľkých ľudí na Slovensku sa týka táto téma? Koľkým pacientom u nás lekári diagnostikovali diabetes mellitus?

Doc. MUDr. Jozef MICHÁLEK, CSc.: - Musíme, žiaľ, konštatovať, že za posledných dvadsať rokov výskyt cukrovky na Slovensku nebývalo vzrástol. Ak sme v roku 1980 evidovali 120-tisíc diabetikov, ich počet medzitým prekročil hranicu 300-tisíc. Nie je to iba naše špecifikum, cukrovka sa stala celosvetovým problémom. Vyspelé krajiny s vysokým životným štandardom sa boria priam s pandémiou tejto choroby. 

Ide teda o typickú civilizačnú chorobu?

Prvé záznamy o cukrovke sa síce objavili už pred tritisíc rokmi, ale choroba sa vyskytovala v omnoho nižšom počte. Pred tritisíc rokmi totiž ľudia nejedli tak veľa ako teraz a mali aj viac pohybu. Počas vojen a hladomorov bolo chorých menej, v spoločnostiach s ekonomickým blahobytom však ich počet prudko stúpa. Enormný nárast ochorení v súčasnosti súvisí s tým, že viac jeme a menej sa hýbeme. Žijeme sedavým spôsobom života, priveľkú ponuku lákavých potravín nedokážeme spáliť bez toho, aby sa nám usadili v tele. Preto sa cukrovka radí k chorobám, na vzniku ktorých sa zásadnou mierou podpisuje práve nezdravý životný štýl našej civilizácie.

Cukrovka môže – podobne ako vysoký krvný tlak – dlho „byť ticho“. Dá sa aspoň približne odhadnúť, aký vysoký počet ľudí ju má, a pritom o tom nevie?

Predpokladá sa, že ľudí chorých na cukrovku je o tretinu až polovicu viac, ako je počet diagnostikovaných diabetikov. To znamená ďalších sto- až stopäťdesiattisíc ľudí, ktorí chodia s vysokou hladinou cukru a ani o tom netušia. Lebo – a to si musíme uvedomiť – hladina krvného cukru sa dvíha veľmi pomaly a úroveň jej zvyšovania nemá lineárny priebeh. Nie je to teda rovnomerne stúpajúca krivka, ale občas stúpa a občas klesá.

Takže keď niekto príde na kontrolu k lekárovi práve vtedy, keď je hladina jeho krvného cukru dole...

... tak vôbec nevie, na čom je. Áno, neustále musím zdôrazňovať, že veta typu „mne kontrolovali cukor a mal som ho v poriadku“ je omyl, a to omyl hojne rozšírený nielen medzi laikmi, ale niekedy aj medzi medicínsky vzdelanými ľuďmi. Môžeme to prirovnať k iskre, ktorá blikne a zhasne. Takže ak mám krvný cukor dobrý počas vyšetrenia, už o pätnásť minút ho môžem mať úplne zlý. A zlý mohol byť aj pred hodinou. To znamená, že jednorazové meranie hladiny krvného cukru môže síce odhaliť pacienta, u ktorého je už cukrovka rozbehnutá, ale vôbec nemusí odhaliť skoršie štádiá choroby. Preto každého pacienta, ktorému sme zistili hladinu cukru na podozrivej hranici, podrobíme aj záťažovým testom, aby sme odhalili, či šlo o náhodné zvýšenie krvného cukru, alebo o nastupujúci diabetes. Zvýšený cukor by sa mal nájsť aj v moči, čo u zdravého človeka nie je.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.