Užitočný denník

Napísal 

Orientujete sa vo svojich glykémiách? Aby vám neprerástli cez hlavu, veďte si o nich denné záznamy. Ľahšie si navodíte situáciu z predchádzajúceho dňa a dokážete sa poučiť zo svojich dobrých aj zlých stravovacích návykov.

Diabetický denník vám poslúži ako záznam o nameraných glykémiách v danom čase. Podľa nameranej hodnoty môžete pružne reagovať a zvýšiť či znížiť množstvo jedla, prípadne upraviť dávku bolusového inzulínu (pred jedlom). Pri opakovaných vyšších hodnotách glykémie vám záznamy pomôžu prísť na to, ako si upraviť dávku inzulínu alebo znížiť množstvo jedla.

Diabetický denník vám poskytne váš diabetológ. Ak nie, kúpte si malý zápisník a záznamy si zapisujte v logickom slede. Mali by obsahovať informácie o množstve jedla, ktoré ste v danom čase skonzumovali, o dávke bolusového inzulínu, výšku glykémie a prípadne aj fyzickú aktivitu.

Načo je potrebný diabetický denník?

? Vďaka záznamom sledujete, do akej miery pristupujete disciplinovane k vlastnému zdraviu.
? Dá vám prehľad o tom, aké máte glykémie, či žijete správnym životným štýlom, či sa dostatočne hýbete a akú stravu uprednostňujete.
? Spätne sa presvedčíte, či ste namerané hodnoty glykémie správne vyhodnotili a ako ste si v prípade odchýlky vedeli pomôcť.
? Zaznamenané informácie sú dôležité aj pre vášho diabetológia.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.