V ambulancii diabetológa

Napísal 

Ako vyzerá záťažový test? Odpovedá Doc. MUDr. Jozef MICHÁLEK: - Nie je to zložité vyšetrenie.

Odporúčam absolvovať ho u diabetológa. Ak lekár povie: Áno, urobíme vám glukózotolerančný test, tri dni predtým sa stravujte normálne, nehladujte, ani sa neprejedajte, a ráno príďte do ambulancie nalačno. Najskôr vám zdravotná sestra pichne do prsta a zoberie kvapku krvi, z ktorej sa urobí glykémia. Potom vypijete cukrový roztok a vyšetrenie glykémie sa opakuje po polhodine, po hodine a po dvoch hodinách. Zakaždým sa odoberajú vzorky krvi z prsta. Keď výsledky ukážu, že u pacienta hladina cukru v krvi stúpla, zrejme sme objavili cukrovku. Ak je človek zdravý, napriek poriadnej náloži cukru jeho hodnoty krvného cukru zostanú normálne.

Keď je už diagnóza potvrdená, pacient by mal zásadne chodiť na kontroly k diabetológovi.

Aká je hladina krvného cukru u zdravého človeka? Kedy má len „zvýšený cukor“ a kedy už ide o cukrovku?

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má cukrovku ten pacient, u ktorého opakovane – zdôrazňujem opakovane, teda nie pri jedinom náhodnom meraní – nameriame nalačno hladinu krvného cukru vyššiu ako 7,2 milimolu na liter (mmol/l). Keď opakovane meriame hladinu krvného cukru po najedení, u diabetika býva vyššia ako 11,2 mmol/l. Normálna hladina krvného cukru za bežných okolností nepresahuje 6 mmol/l. Dá sa povedať, že ľudia, ktorí opakovane majú krvný cukor vyšší ako 5,8 mmol/l, môžu predpokladať, že u nich vypukne cukrovka. Takže medzi hodnotami 5,8 a 7,2 existuje akási šedá zóna, ktorá je už minimálne hodna zreteľa a stáva sa dôvodom na to, aby sme pacienta zavolali na občasné kontroly.

Kedy je potrebné urobiť skúšky moču a o čom vypovedajú?

V moči sa zisťuje prítomnosť cukru a acetónu. Akonáhle sa v moči pacienta objaví cukor, znamená to, že jeho glykémia je vysoká. Zistenie cukru v moči je najrýchlejší spôsob, ako odhaliť vyššiu glykémiu. Má to však svoje pravidlá. Musíme poznať aj pacientov obličkový prah pre cukor. Lebo každý človek ho má iný. Niekto pustí cukor do moču už pri nižších hodnotách glykémie, iný až pri vyšších. Vyšetrovanie moču je najjednoduchší, nebolestivý a najlacnejší spôsob, ako sa zorientovať, v akej situácii sa nachádzame.

Výskyt acetónu je vždy príznakom, že organizmus spaľuje to, čo pôvodne nebolo na tento účel určené, teda tuk. Ale acetón môže vzniknúť aj u človeka, ktorý dodržiava prísnu diétu, aj u kulturistu, ktorý nemá na sebe ani gram tuku.

Acetón sa sleduje pri každom vyšetrení moču: jedno políčko testovacieho prúžku ukazuje hodnoty cukru, druhé množstvo acetónu. Ak má pacient v moči aj cukor, aj acetón, znamená to, že jeho cukrovka je zle liečená. Ak je v moči pozitívny iba acetón, môže byť cukrovka liečená dobre, len sa pred vyšetrením málo najedol. Takže nie každý acetón je zlý acetón.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.