Ja si ťa nedám

Napísala 

Editka rok po tom, ako si od doktora v prsníkovej poradni vypočula: Toto sa mi nepáči – operácia, chemoterapia ani rádioterapia vás neminie: - Tak ja mám začiatok naozaj nový vo všetkom, lebo predávam byt v hlavnom meste a sťahujem sa tam, kde som strávila detstvo, kde žijú moje sestry, kde dožil môj ocko, kde pri mne bude bývať aj moja mama.

Kúpila som starú, opustenú školu v dedine so stovkou obyvateľov, s pozemkom, okolo ktorého pretekajú dva potôčiky a na ktorom rastú vysokánske brezy a borovice. Hlavne tie ma dostali. Akonáhle som uvidela tie potôčiky a tie stromy, bolo mi jasné: Toto hľadám!

Varím, ako nám odporúčali, hoci informácie si občas odporujú, spolieham sa teda aj na intuíciu. Pijem zelený čaj, varím zeleninové polievky. Karfiol, kaleráb, zeler, mrkvu, petržlen, zemiaky, kel, nakrájať, krátko povariť, rozmixovať, dochutiť kari korením. Alebo pohánku: nechať zovrieť, dať do tepla, do perín, a do hotovej vmiešať šampiňóny na cibuľke.

Uvedomila som si, že i ja som taký typ, ktorý sa snaží, aby všetko fungovalo – doma aj v práci, každému chce vyhovieť, až zrazu cíti, že na tých, ktorých ľúbi, má zlosť. Lebo mu berú veľa energie. Lebo sa cíti slabý. A zlosť sa nakoniec obráti aj proti samému sebe. Mám sklony vychádzať druhým v ústrety, skôr než ma požiadajú, a čo je horšie, časom to ľudia berú ako samozrejmý nárok.

Tak som si povedala, že s tým skončím a že budem robiť radosť hlavne sebe. Ale čo mi robí radosť? A kedy si ju vlastne chcem robiť? Lebo ja som naprogramovaná tak, že chcem, aby bol aj byt uprataný, aj navarené, a tak, aby to chutilo a aby to bolo zdravé, aj vediem firmu, aj sa starám o mamu... To všetko chce veľa síl. Povedala som si, že sa prestanem stretávať s ľuďmi, ktorí sú negatívni, takí tí upíri energie. A že budem vyhľadávať spoločnosť ľudí, ktorí vyžarujú pozitívnu energiu a s ktorými mi je dobre. Plánujem si to nové bývanie v prírode, teším sa, ako mi tam budú chodiť na návštevy mne milí ľudia.

A začala som cvičiť pilates a bodywork s profesionálmi. Cvičiteľka kričí: Zatlačiť brucho, stiahnuť svaly, pevne dýchať. A mne už sa trasú ruky aj nohy, ale držím a lapám dych. Sú to vždy také malé víťazstvá nad sebou, keď vydržím hodinu cvičiť, hoci ma bolí celý človek.

A ešte som si povedala, že sa musím naučiť, že keď si niečo pekné kúpim, tak si to nebudem vyčítať, ale budem sa z toho tešiť. Lebo to mi ide ťažko. Firme sa venujem menej, mám tam resty, ale povedala som si: Pozor, hierarchia hodnôt! Nemôžeš všetko naraz. Keď sa cítim unavená, dám ruky preč od práce a oddychujem. Predtým som prepínala: Ešte vydržím, ešte vydržím. No teraz, keď som naozaj unavená, poviem si: Na dnes stačilo. Aj zajtra je deň.
Pre zimou sme stihli nasadiť maliny, černice, jahody. Keď príde sezóna, budeme ich oberať. Teším sa i na leto a na marhule. Keď už sa hovorí, že tie ich kôstky majú takú liečivú silu.

Vraciam sa k prírode, k čo najjednoduchšiemu životu.

Rok, ktorý mám za sebou, považujem za lekciu, ktorú beriem s rešpektom.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danica Janiaková

JA SI ŤA NEDÁM

Diagnóza, ktorá všetko zmení

Táto kniha chce priniesť nielen fakty o priebehu liečby a rady odborníkov (MUDr. Peter Minárik, MUDr. V. Bella, Z. Árvayová, Doc. MUDr. Eva Valovičová, CSc.), ale aj emocionálne silné osobné výpovede dvoch pacientiek, ktoré boli ochotné úprimne vypovedať o tom, ako sa vyrovnali s diagnózou i náročnou liečbou, ako hľadali stratené zdravie a čo všetko im táto choroba vzala, no paradoxne aj dala. Rozhovory s ľuďmi, ktorí zvládli neľahkú etapu liečby onkologického ochorenia, dokázali s rakovinou vybojovať vlastný boj, a ich príbehy a rady lekárov môžu byť povzbudením aj pre ďalších chorých a ich blízkych. Knihu Ja si ťa nedám si môžete objednať na tel. č. 0908 069 388 a na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., stojí 5 eur, pošleme vám ju poštou na dobierku, poštovné neplatíte.

 

Posledná úprava 14.08.2015