Chuť na zemiakové placky?

Napísal 

Ako ich pripraviť tak, aby vám neuškodili?

Klasický recept uvádza, že potrebujeme 1200 g zemiakov, 40 g múky, 2 vajcia, 40 g údenej slaniny, 40 g cibule, cesnak, soľ, korenie, majorán a 120 g oleja. Očistené zemiaky treba postrúhať, ochutiť soľou a koreninami, pridať k nim múku, vajcia a slaninu spenenú na pokrájanej cibuli. Všetko sa zmieša a pripravené cesto sa po malých častiach doružova opeká na oleji. Recept môžeme upraviť tak, aby bol zdravší nielen pre diabetikov.

Suroviny, ktoré potrebujete: 1200 g zemiakov (18,5 SJ), 40 g múky (2,5 SJ), 1 vajce (0 SJ), 40 g cibule (0 SJ), cesnak, soľ, korenie, majorán (0 SJ), 150 g vyžmýkanej sudovej kapusty (0 SJ), olej na prípravu (0 SJ). Zemiaky postrúhajte a tekutinu, ktorá obsahuje škrob, zlejte. Pridajte soľ, koreniny, vajce, múku, cibuľu pretlačenú cez cesnakový lis a sudovú kapustu. Všetko dôkladne zmiešajte a z pripravenej masy pečte na teflónovej panvici zemiakové placky. Použite len minimálne množstvo oleja. Podávajte s citrónovým čajom bez cukru.

Určite ste si všimli, že sme vynechali slaninu a ušetrili jedno vajce. Znížili sme tým energetickú hodnotu o 80 kcal a obsah cholesterolu o 200 mg. Pre lepšiu chuť sme pridali sudovú kapustu, ktorá zároveň aj zväčšila objem placiek. Používajte teflónový riad – spotrebujete menej tuku/oleja, čím tiež znížite energetickú hodnotu. Obsah SJ v plackách sa nemení. Placky pripravené z tohto množstva surovín zodpovedajú 21 SJ. Keď sa vám podarí urobiť 21 placiek, za každú z nich môžete započítať 1 SJ. Keď budete robiť väčšie placky a vyjde vám ich 14, každá z nich bude mať 1,5 SJ.

 

   Viac nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“