Špagety pre diabetika

Napísal 

Radi si pochutnáte na cestovinách? Pokúsme sa tento recept mierne upraviť podľa zásad o zdravom stravovaní cukrovkára.

Na špagety zapečené so syrom pre 4 stravníkov sa bežne použije 200 g špagiet, 100 g oleja, 250 g mäsa, 50 g čerstvých húb, 100 g syra, 4 paradajky, 50 g masla, 1 liter mlieka, 2 žĺtky, mleté korenie, petržlenová vňať, strúhanka a soľ. Cestoviny treba uvariť a precediť, zmiešať s polovicou oleja, pridať posekané uvarené mäso, udusené huby na oleji, postrúhaný syr a dochutiť soľou a korením. Premiešať a vložiť do vymastenej a strúhankou vysypanej nádoby na pečenie. Na špagety navrstviť na kolieska pokrájané paradajky, posypať druhou polovicou postrúhaného syra, na plátky pokrájané maslo. Žĺtky rozhabarkovať v mlieku, zaliať nimi špagety, vložiť do rúry a piecť doružova. Pred podávaním posypať každú porciu nakrájanou petržlenovou vňaťou. Podávať so šalátom alebo dusenou zeleninou.

A teraz tie úpravy podľa zásad zdravého stravovania diabetika. Mäso môžeme použiť varené z hovädzej polievky. Zo 100 g syra zužitkujeme len polovicu (50 g) a posypeme ním navrstvené paradajky. V prvej fáze prípravy použijeme neúdený syr tofu (50 g). Namiesto maslo použijeme rastlinný tuk. Týmito drobnými zlepšeniami znížime obsah cholesterolu v celej dávke jedla o 170 mg a v jednej porcii o 40 mg.

Výpočet SJ surovín, ktoré použijeme pri zmenenej úprave: 200 g špagiet (470 g uvarených zodpovedá 10,5 SJ), 100 g oleja (0 SJ), 250 g mäsa (0 SJ), 50 g čerstvých húb (0 SJ), 50 g tvrdého syra (0 SJ), 50 g tofu (0 SJ), 4 paradajky (0 SJ), 50 g rastlinného tuku (0 SJ), ? l mlieka (2,5 SJ), 2 žĺtky (0 SJ), mleté korenie, petržlenová vňať (0 SJ), 4 lyžice strúhanky (2 SJ) a soľ (0 SJ). Celý recept zodpovedá 15 SJ; 1 porcia má menej ako 4 SJ. Pridáme zeleninový šalát z voľnej zeleniny, ktorý má nulový obsah SJ.

 

   Viac nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“