Aj vegetarián – diabetik I. typu musí počítať SJ v jedle. Stravuje sa pravidelne v primeraných dávkach 3 – až 6 – krát denne podľa typu inzulínového režimu.
Publikácia Netradiční plodiny pro diabetiky (autori: Eloy Fernández – Iva Viehmannová) predstavuje diabetikom i ľuďom, ktorí sa zaujímajú o zdravé stravovanie, štyri plodiny: jakon, čakanku, topinambur a stéviu. Čitateľ tu nájde návody na pestovanie aj 40 originálnych receptov.
Mária ŠTEFÁKOVÁ z NEDÚ v Ľubochni, autorka knihy Varíme diabetikom: - Zdôrazňujem hlavne PRAVIDELNOSŤ stravovania; čas a množstvo potravín závisí od spôsobu liečby.
Zo živočíšnych potravín nezapočítavame do sacharidových jednotiek tie, ktoré sú tuhé, napríklad syry, tvaroh, bryndzu, mäso. To, čo tečie – ako mlieko a jogurt – započítavame.
Do počtu SJ je potrebné započítať len tieto druhy zeleniny: - hrach, mrkva, cvikla, kukurica, strukoviny a zemiaky. Ostatné druhy zeleniny glykémiu neovplyvňujú a môžu sa konzumovať bez obmedzenia s hodnotou 0 SJ.
Ako žiť s alergiou na potraviny. Rozpoznanie príznakov, liečba, diéta. Recepty pre kompletný jedálny lístok. To je podtitul a stručný obsah tejto knihy, ktorá zhŕňa základné rady pre stravovanie pri neznášanlivosti lepku a mlieka. Nájdete tu aj recepty na nátierky, polievky, hlavné jedlá, múčniky, pečivo a chlieb.
Celiakia, dedičná neznášanlivosť lepku. Diagnóza, ktorá môže poriadne skomplikovať život. Bezlepková kuchařka II. (I. je už vypredaná) je kniha plná dobrých rád a receptov pre celiatikov, ktorí musia dodržiavať po celý život prísnu diétu. Autorkou je Iva BUŠINOVÁ z Brna, ktoré vie, o čom píše, keďže celiakiu má nielen ona, ale aj jej dve deti.
Autorka tejto kuchárskej knihy je zdravotná sestra, ktorú diagnóza celiakie u vtedy 16-ročného syna a štyridsiatnika manžela sprvu nezaskočila. „No čo, veď nesmú len múku...“, si povedala najskôr, ale jednoduché to nebolo, keďže múku objavila aj tam, kde ju nečakala: v horčici, kečupe, údeninách. Postupne metódou pokus-omyl objavila veľa trikov a receptov, ktoré zaradila do knihy.