Alkohol výnimočne

Napísal 

Ak neodoláte pivu či poháru vína, čo vám spraví?

V jednom veľkom pive sú 2 SJ a alkohol. Buďte si istí, že vám nepriaznivo zvýši glykémiu. Ak máte pivo radi, raz za čas si jedno malé doprajte. Ale rozhodne nesmiete vypiť na jedno posedenie dve-tri. A nikdy nie čierne pivo. Ani rezané. Glykémia po nich rýchle stúpa. Víno zmiešajte so sódou a tento strik nemusíte ani započítať do sacharidových jednotiek. Ak máte naozaj výnimočnú a vzácnu príležitosť a chcete si dať pohárik tvrdého alkoholu, nikdy ho nepite nalačno. Najskôr si musíte niečo zajesť.

Alkohol by vôbec nemali piť ženy počas gravidity a dojčenia, diabetici s diagnózami chorôb pečene, pankreasu, pri neuropatii a hypertriglyceridémii.

Alkohol má negatívny vplyv na glykémiu diabetika. Nadmerný príjem alkoholu (viac ako 2 – 4 drinky za deň) zvyšuje krvný tlak a je tu riziko hypoglykémie. Dospelý diabetik by nemal vypiť denne viac ako 1 – 2 drinky, pričom 1 drink zodpovedá 375 ml svetlého piva, 150 ml suchého vína alebo 50 ml destilátu. Keďže alkohol zvyšuje riziko hypoglykémie, mal by byť konzumovaný vždy spolu s jedlom. Alkohol diabetikovi neprospieva, ale, naopak, škodí.  

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“