Desatoro diabetika

Napísal 

Desať zlatých zásad stravovania diabetika podľa Márie ŠTEFÁKOVEJ z NEDÚ v Ľubochni.

Po prvé, konzumovať stravu s primeranou energetickou hodnotou, čím sa vyvarujeme nadváhe.


Po druhé, stravovať sa pravidelne a jesť pomaly. Pomaly  konzumovaná strava nám dáva prehľad o tom, koľko toho zjeme, a po ukončení stolovania máme pocit sýtosti a nie prejedenia. Stravovací režim je potrebné prispôsobiť k inzulínovému režimu.

Po tretie, správnym výberom kvalitných potravín s nízkym obsahom tuku a cholesterolu môžeme predísť srdcovo-cievnym komplikáciám.

Po štvrté, obsah základných živín (bielkovín, tukov a sacharidov) prijímať v strave v správnom pomere (bielkoviny 15 – 20 %, tuky menej ako 30 %, sacharidy viac ako 50 % z energetickej hodnoty stravy).

Po piate, naučiť sa rozpoznávať sacharidové potraviny a počítať SJ v jedle.

Po šieste, dodržiavať pitný režim.

Po siedme, obmedziť konzumovanie mäsa, mäsových výrobkov a iných bielkovinových potravín, ktoré obsahujú nasýtené tuky a cholesterol.

Po ôsme, stravu len mierne soliť, lebo soľ zadržiava vodu v tele.

Po deviate, jesť pravidelne zeleninu, primerané množstvo ovocia a celozrnných potravín. Obsahujú vlákninu, minerálne látky a vitamíny a zabezpečujú pocit nasýtenia.

A napokon po desiate, zvýšiť energetický výdaj pohybom. Pravidelné vychádzky alebo športovanie pôsobia ako prevencia proti obezite a zlepšia kvalitu vášho života.

Prajem vám, aby vaša glykémia bola vždy dobrá.

 

   Viac nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“