Krok za krokom

Napísal 

Začneme stručnou a jasnou analýzou vášho stravovacieho režimu. Pomenujeme potraviny, ktoré sú pre vás odteraz nevhodné alebo menej vhodné. Lekár či diétna sestra vám stravu upravia tak, aby ste ju mohli čo najstabilnejšie zabudovať do vašich stravovacích návykov.

Naučíte sa obmedzovať nevhodné potraviny a nahrádzať ich zdravšími.

Už viete, že predpokladom dobrej kompenzácie je primeraná hladina glykémie. Dosiahnete ju nasadenou liečbou a vhodnou stravou. Poznáte zdroje sacharidov a viete, kedy a v akom množstve ich môžete konzumovať. Zistíte, že niektoré pokrmy majú rýchly účinok na glykémiu a iné pomalší, preto sa ich snažte rozpoznať. Ak potrebujete inzulín, naučíte sa všetko o jeho pôsobení, spôsobe aplikácie aj o veľkosti dávky, akou potrebujete pokryť jedlo, ktoré budete jesť.

Zoznámite sa so sacharidovými jednotkami a s tým, ako ich počítať. SJ považujte za jednoduchú pomôcku na počítanie sacharidových potravín v jedle a zároveň za spôsob, ako sa primerane stravovať. Zapamätajte si, že 1 SJ zodpovedá 10 g sacharidov, teda polovici krajčeka chleba, tretine rožka, dvom lyžiciam zemiakov, ryže alebo cestovín, malému jablku alebo polovici grapefruitu. Tanier polievky má 0,5 až 1 SJ a niektorá zelenina sa do obsahu SJ započítava, ale iná nie. Zistíte, či jedno jablko môžete zameniť za jeden banán. Tabuľku so stravnými jednotkami, ktorú nájdete v tejto knihe a dostanete ju aj v každej diabetologickej ambulancii, sa naučte naspamäť.

Nájdite si taký druh pohybových aktivít, ktoré vás tešia a ktoré dokážete zladiť s vašou diagnózou. Uvedomte si, že pohyb je potrebný a patrí k zdravému spôsobu života každého človeka, diabetika zvlášť. Pohyb vám dokáže upraviť hladinu krvného cukru, ale ju aj nebezpečne zníži, ak svoje fyzické výkony nepokryjete v pravý čas primeraným jedlom.

Postupne zistíte, že hoci ste diabetik, môžete jesť všetko, no musíte poznať, ako vaša glykémia reaguje na konzumované jedlo. Robte všetko pre to, aby ste s cukrovkou vedeli žiť a dokázali čo najrýchlejšie a najdôslednejšie zvládnuť zmeny, ktoré si táto diagnóza vyžaduje. Krok za krokom obohacujte svoje vedomosti o ďalšie informácie a realizujte ich v praxi. Vďaka tomu sa vám darí žiť s cukrovkou rovnako plnohodnotný život, aký žijú zdraví ľudia.

 

© foto použité v knihe: isifa

 

   Viac nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“