Lukáš Ondriga žije s diabetom trinásť rokov. Na svojom blogu sa predstavuje ako „manžel, otec, programátor a prvý diabetik na Slovensku s umelým pankreasom na báze OpenAPS projektu“.

Včera sa začal v bratislavskej Eurovei projekt pre diabetikov Žijeme na hrane, ktorý má zvýšiť povedomie diabetickej i nediabetickej verejnosti o ochorení DM. Ešte dnes a zajtra (teda od 24. do 26. októbra 2017) si môže každý, kto prejde okolo predajne Reserved, nechať zdarma zmerať glykémie a poradiť sa ako na ich stabilizáciu. Počas novembra sa budú v pätnástich vybraných lekárňach konať osvedčené Dia dni (zoznam lekární a termíny akcií nájdete v článku).

Tohtoročná kampaň zameraná na prevenciu cukrovky prebieha od pondelka 12. novembra do piatku 16. novembra 2018. Počas týchto piatich dní vám v sieti lekární Dr.Max zmerajú glykémiu a krvný tlak, budete mať možnosť konzultovať svoje problémy s lekárnikom, dostanete edukačné materiály a budete požiadaní o vyplnenie dotazníka.

Tretí ročník edukačného podujatia Deň pre diabetikov sa konal desiateho novembra v hoteli Bratislava. Pre tých, ktorí sa na toto zaujímavé podujatie nedostali, prinášame stručné poznámky z prednáškových blokov.

Na Slovensku žije 345 475 evidovaných diabetikov, odhaduje sa, že ďalších 150 000 ľudí netuší, že má vysokú hladinu cukru v krvi, lebo si s ňou nespoja to, že často močia, alebo že sa im zle hoja rany. Pre tých, ktorí sa nedostali na DIA deň 2017 v Bratislave, sme dali dohromady stručný záznam prednášok.

Na budúci týždeň v termíne od 13. do 16. novembra 2017 sa bude konať celoslovenská kampaň Týždeň bez hypoglykémie na cestách, ktorá má upozorniť diabetikov, ktorí vlastnia vodičský preukaz, na zmenu v európskej legislatíve. Nech vás teda neprekvapí, ak vás v ambulancii upozornia na novú smernicu, poučia o rizikách hypoglykémie a požiadajú o vyplnenie dotazníka (jeho vyplnenie je dobrovoľné). Dostanete aj edukačný materiál firmy MSD, ktorý je zameraný na prevenciu hypoglykémií.

Ktorá práca je pri tejto diagnóze vhodná a ktorá nie? Musí diabetik povedať zamestnávateľovi, že má cukrovku? A čo nočné zmeny? Na tieto citlivé otázky odpovedala počas edukačnej akcie Život na hrane 2017 docentka MUDr. Viera Doničová, PhD. z diabetologickej, internej a metabolickej ambulancie Human-care v Košiciach.

K edukácii diabetika druhého typu patrí odporúčanie lekára viac sa hýbať. Pacienti, ktorí sa zväčša roky aktívne nehýbali, však zvyčajne nevedia, aký druh športu je pre nich vhodný a v akej intenzite. Pre tých, ktorí sa nemohli zúčastniť na akciách v rámci projektu Život na hrane, prinášame zopár dobrých rád od Doc. MUDr. Viery Doničovej, PhD.

Aj počas dovolenky diabetik dodržiava všetky zásady stravovania ako po iné dni  pri rovnakej alebo podobnej fyzickej záťaži. Na dovolenku si dôkladne pripraví nevyhnutnú výbavu, ktorá zabezpečí jeho potreby a monitoring glykémie. Pripraví si všetky lieky, pomôcky na aplikáciu inzulínu, glukomer, zdravotný preukaz a tabuľku s nápisom: Som diabetik.

"Keď sme sa pýtali diabetikov na ich skúsenosti so šoférovaním, s prekvapením sme zistili, že až 56 % z nich si počas dlhších jázd nemeria glykémie a nemajú pri sebe v aute rýchle sacharidy. Podľa nášho prieskumu polovica diabetikov prvého typu a tri štvrtiny diabetikov druhého typu nikdy nepreberali problematiku šoférovania s lekárom," tieto varujúce poznatky odzneli počas edukačnej akcie Život na hrane 2017.