Čakáme dieťatko

Napísal 

Ako sa má stravovať budúca matka, aby zabezpečila správny vývin plodu?

Mária ŠTEFÁKOVÁ: - Počas gravidity je potrebné stravovať sa zdravo. Znamená to stravu bohatú na zeleninu a ovocie, s primeraným obsahom základných živín. Základom je udržať glykémie na stabilnej hladine, dôsledne dodržiavať stravovací režim, čas na konzumáciu jedla a úmerne zvýšenému príjmu si upraviť dávky inzulínu.

Čím by mala tehotná žena doplniť stravu? Počas gravidity stúpa význam bielkovín. Zdrojom kvalitných bielkovín je chudé mäso, ryby, hydina, strukoviny, orechy a mliečne výrobky. Budúca matka by mala zvýšiť príjem vápnika. Ten sa nachádza hlavne v syroch, mlieku a jogurtoch. Mala by zvýšiť aj energetickú hodnotu celkovej stravy: počas tehotenstva o 300 kcal, počas dojčenia o 500 kcal. Mala by jesť veľa zeleniny a ovocia (kvôli vitamínu C a vláknine), na raňajky cereálie (vitamíny skupiny B), na obed ryžu alebo cestoviny. V sardinkách je železo, vápnik a bielkoviny. Hrozienkami a slivkami si dodá železo. Potrebná kyselina listová sa nachádza v špenáte, brokolici, citrusových plodoch, strukovinách, droždí a vo vaječnom žĺtku. Stravu len mierne soliť a koreniť.

Nemala by zabúdať na pitný režim, je prevenciou proti zápche a podporuje správnu funkciu obličiek. Čaj a kávu by mala piť s mierou, alkohol vôbec nie. O to viac si dopriať ovocné šťavy a minerálky s nízkym obsahom sodíka.

Tehotná žena by sa bez porady s lekárom nemala pokúšať o redukciu telesnej hmotnosti.

 

Túto ukážku rád diabetológa sme vybrali z knihy Diagnóza Cukrovka, ktorá je však už takmer vypredaná, posledné kusy nájdete v dobrých kamenných kníhkupectvách.

Praktické rady k stravovaniu detského diabetika prináša kniha Varíme diabetikom, objednať si ju môžete na tel. č. 0908 069 388, stojí 10 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“