Čo naznačili DiaTeens

Napísala 

Slovenská diabetologická spoločnosť má dva projekty zamerané na prevenciu a propagáciu zdravého životného štýlu u detí a mladých ľudí, na základných školách je to Modrý kruh, na stredných školách DiaTeens. Ich výsledky nie sú vôbec potešujúce a naznačujú, že keď z detí, ktoré dnes majú trinásť a viac rokov, vyrastú dospelí, bude mať každý tretí nábeh na cukrovku.

To je mimoriadne alarmujúce číslo. Podpisuje sa na ňom najmä nezdravý životný štýl, nedostatok pohybu, sedenie pri počítačoch a pred televíziou, a stravovanie vo fast-foodoch. Pred 50 rokmi mali cukrovku 3 % obyvateľov Slovenska, teraz je to 7 % a o ďalších 50 rokov bude diabetikov, ak väčšina spoločnosti nezmení životosprávu, 30 %.

O výsledkoch projektu DiaTeens informovala MUDr. Adriana ILAVSKÁ, PhD: - Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie má cukrovku ten pacient, u ktorého nameriame nalačno hladinu krvného cukru vyššiu ako 7 mmol/l. Táto vysoká hladina cukru v krvi bola nameraná dvom percentám tínedžerov, ktorí sa dostali do projektu DiaTeens. Spĺňali teda predpoklady pre začatie liečby u diabetológa a dostali odporúčania, ako majú postupovať ďalej. Dá sa povedať, že už hodnota krvného cukru vyššia ako 5,6 mmol/l je zlá a naznačuje, že u tohto človeka skôr či neskôr  vypukne cukrovka. Táto varovná hladina bola nameraná 10 % našich tínedžerov. Sedem percent našich detí a mladých ľudí malo vyššiu hladinu cholesterolu a 21 % dokonca vyšší krvný tlak. Jedenásť % z nich malo nadváhu a 1 % obezitu. Každý deň však športuje len jeden zo sto tínedžerov. Nikdy sa nehýbe dokonca 64 % z nich. Celé dni presedia v škole, pri počítačoch a pri televízii. A pritom každý, kto sedí denne viac ako päť hodín, má päťnásobne vyššie riziko, že sa z neho stane diabetik. Je zaujímavé, že väčšina z ohrozených mladých ľudí si je vedomá, že strava vo fast-foodoch im škodí a že majú športovať. Majú síce základné informácie o zdravom životnom štýle, tretina dokonca odpovedala správne aj na otázky o cukrovke, ale ich životný štýl z nich robí budúcich pacientov s metabolickým syndrómom a cukrovkou.

 

   Veľa dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 26.02.2016