Diabetik v materskej škole a v školskej jedálni

Napísal 

Keď lekár zistí diabetes u malého škôlkara, mnohí rodičia vidia v úprave stravovania veľký problém. Uľaví sa im, keď zistia, že stravu v materskej škole stačí mierne upraviť.

Po dohode s riaditeľkou škôlky a s pochopením a ochotou personálu, ktorý stravu servíruje, zvládne stravovanie diabetika aj škôlka a neskôr i školská jedáleň. Väčšinou stačí, ak kuchárky dajú malému diabetikovi to isté jedlo, ktoré pripravili pre všetky deti, len množstvo jedla prispôsobia jeho rozpisu stravy.

Každé školská jedáleň má vyvesený jedálny lístok na týždeň dopredu.

Rodič, ktorý už má potrebné vedomosti o SJ, dopíše na kópiu jedálneho lístka ku každému obedu množstvo jedla, ktoré budú kuchárky servírovať pre jeho dieťa. Ak sú na obed plánované parené buchty, rodič donesie náhradné jedlo a odovzdá ho kuchárke. Detský diabetik by teoreticky mohol zjesť aj parenú buchtu, no z takého obeda by sa nenajedol, lebo parená buchta zodpovedá 3 SJ a malý diabetik má nízky počet SJ určený na obed. Dieťa by bolo hladné a glykémiu po jedle by malo vyššiu ako inokedy.

Raňajkovať a večerať bude dieťa doma. Desiatu, obed a olovrant bude konzumovať v materskej škole.

Podľa predpisu diabetológa má na desiatu zjesť 2 SJ, na obed 4 SJ, na olovrant 1 SJ. Ako upravíme jedálny lístok materskej školy na potrebný počet SJ pre dieťa – diabetika?

Pôvodný jedálny lístok uvádza len deň, názov jedla a množstvo v dekagramoch alebo gramoch, prípadne počet kusov. Rodič vpíše do jedálneho lístka množstvo, ktoré zodpovedá rozpisu stravy pre jeho diabetické dieťa. Náš malý diabetik bude jesť to isté, čo jedia všetky deti, len mu pani kuchárka naloží na tanier presne odváženú porciu a pani vychovávateľka dohliadne, aby dieťa všetko zjedlo.

Takto jednoducho sa dá upraviť jedálny lístok v každej materskej škole aj v školskej jedálni pre školopovinného diabetika. Rodič vždy pripraví svojmu dieťaťu do tašky malú potravinovú rezervu. V deň, keď je na rozvrhu telesná výchova, pribalíme navyše 1 – 2 SJ v podobe ovocia, dia keksíka a podobne. V školskej jedálni sa podáva len obed, preto ďalšie jedlá, teda desiatu a olovrant, detskému diabetikovi pribalí rodič. Aj počet SJ upravuje postupne s prihliadnutím na jeho vek.


Rodičia diabetického dieťaťa sa pýtajú

Jedno z našich detí má diabetes. Máme preň variť osobitne?
Odpoveď: Nie. Bude jesť to isté jedlo ako ostatní, len v primeranom množstve podľa rozpisu stravy, ktorý ste si priniesli z diabetologickej ambulancie. Vy aj vaše dieťa sa naučíte počítať SJ v každom jedle, ktoré mu kladiete na tanier.

Koľko SJ má porcia paradajkovej polievky?
Odpoveď: Keď je dochutená neenergetickým sladidlom, tak započítame ? až 1 SJ – závisí to od hustoty polievky a množstva závarky. Odporúčam vám po dovarení polievky oddeliť porciu polievky pre diabetika a osobitne ju dochutiť neenergetickým sladidlom. Zvyšnú polievku môžete dochutiť cukrom. Alebo celá rodina môže jesť paradajkovú polievka osladenú neenergetickým sladidlom.

Môžem dať dieťaťu s cukrovkou dukátové buchtičky s vanilkovým krémom?
Odpoveď: Nie je to vhodné jedlo pre diabetika, lebo len tri malé buchtičky zodpovedajú 1 SJ. A keď ich polejete krémom, ktorý ste pripravili z mlieka a maizeny alebo zlatého klasu, 1 lyžica krému zodpovedá ? SJ. Dieťa tak prijme 1? SJ v jedle, z ktorého sa nenaje.

Rovnakým spôsobom uvažujte aj pri ďalších bezmäsitých a sladkých jedlách. Posúďte počet SJ aj objemové množstvo daného pokrmu, aby sa ním zaplnil hladný žalúdok detského diabetika.

(mš)

 

Túto ukážku rád diétnej sestry sme vybrali z knihy Veríme diabetikom. Objednať si ju môžete na tel. č. 0908 069 388, stojí 10 eur, poštovné neplatíte.

Ďalšie rady k výchove detského diabetika prináša kniha Diagnóza: Cukrovka, ktorá je však už takmer vypredaná, posledné kusy nájdete v dobrých kamenných kníhkupectvách.

Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“