Môže diabetické dieťa športovať?

Napísal 

Môže diabetické dieťa športovať? Odpoveď: Áno. K životu jednoznačne patrí pohyb. Udržiava človeka vo fyzickej kondícii a psychickej pohode. Mladý diabetik, ktorý aktívne športoval

...v období pred diagnostikovaním cukrovky, by veľmi ťažko niesol, keby sa svojej záľuby musel vzdať. A prečo aj? Veď pravidelný šport patrí k zdravému životnému štýlu človeka. Pohybová aktivita pomáha udržať hladinu krvného cukru a využiteľnosť inzulínu. 

Je bezpodmienečne potrebné, aby športujúci diabetik poznal hranice svojich schopností zvládnuť fyzickú záťaž a aby vedel, že pri glykémii vyššej ako 14 mmol/l  by športovať nemal. Aby si vedel robiť pravidelný monitoring glykémie a aby mal pri sebe zásobu rýchlo využiteľných sacharidových produktov (sladký džús alebo sladký čaj), ktoré mu pri poklese glykémie pomôžu preliečiť hypoglykémiu.

Okrem toho by si mal osvojiť zásady pravidelného pitného režimu pred športovaním aj počas neho a  nezabudnúť si doplniť vypotené tekutiny aj po športovaní (pitnou vodou alebo ovocnou šťavou riedenou s vodou v pomere 1 : 1).

Energetický výdaj treba dopĺňať komplexnými sacharidovými potravinami. Pred športovaním sa diabetik má najesť. Jeho strava má byť zložená z komplexných sacharidových potravín, ako sú cestoviny, ovsené vločky s jogurtom, celozrnné chleboviny, kukurica, strukoviny v ľahkej technologickej úprave. Tieto potraviny zvyšujú glykémiu pozvoľna, postupne dopĺňajú výdaj energie a obohacujú organizmus o bielkoviny, sacharidy, vitamíny skupiny B, vlákninu, chróm a zinok, teda látky potrebné pri fyzickej záťaži.

Na predpokladanú fyzickú záťaž v trvaní približne ? hodiny je potrebné dodať pred športovaním ďalšie 1 – 2 SJ, aby sa predišlo hypoglykémii. Aj počas športovania treba dopĺňať SJ. Vhodné sú müsli tyčinky s rôznymi príchuťami, ktoré deťom chutia, obsahujú vlákninu a potrebné sacharidy na doplnenie vydanej energie. Jedna tyčinka s hmotnosťou 35 g zodpovedá 1? – 2 SJ. Ani pred športovaním, ani  počas neho nie sú vhodné potraviny s vysokým obsahom tuku a s vysokým GI. Tie sú dobré až na preliečenie hypoglykémie.    

Pred športovaním sú vhodné potraviny s vyšším obsahom kvalitných bielkovín: chudé biele mäso, ryby, rastlinné bielkovinové potraviny ako tofu, tvaroh s cestovinou a podobne.

Detský diabetik sa naučí pri športovaní správne používať glukometer. Ak je dieťa dobre kompenzované a zvolí správny postup príjmu jedla a pitia pred športovaním, počas neho aj po ňom, dokáže predísť možným problémom aj prípadnej hypoglykémii.

Diabetické dieťa, ktoré rodičia takto poučili a usmernili, zvládne šport rovnako ako jeho rovesníci. Rodičia majú často zbytočné obavy a v snahe chrániť svoje dieťa zvažujú, či by nebolo lepšie vylúčiť šport zo života malého diabetika. Musím povedať, že by mu tým veľmi ublížili. Cítil by sa menejcenným medzi rovesníkmi a navyše by prišiel o radosť z pohybu.

(mš)

 

Túto ukážku rád diétnej sestry sme vybrali z knihy Varíme diabetikom. Objednať si ju môžete na tel. č. 0908 069 388, stojí 10 eur, poštovné neplatíte.

Praktické rady k výchove detského diabetika prináša kniha Diagnóza: Cukrovka, ktorá je však už takmer vypredaná. Ak o ňu máte záujem, hľadajte v dobrých kníhkupectvách, v ktorých by sa ešte mali nachádzať posledné kusy.

Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“