Tehotenská cukrovka

Napísal 

Skúsenosť budúcej mamičky: „Diagnóza tehotenskej cukrovky ma šokovala. Nikto z rodiny predsa túto chorobu nemá! Zľakla som sa, že aj dieťatko sa narodí s cukrovkou... Netušili sme, aké vysoké je riziko.

Nevedeli sme, v akom rozmedzí sa má pohybovať hladina cukru tehotnej ženy. Nepoškodí to plod? A čo, ak si budem musieť pichať inzulín...?!“

U akého percenta tehotných žien sa prejaví tehotenská cukrovka? Prečo vlastne niektoré budúce mamičky ochorejú?

Odhaduje sa, že približne štyri percentá tehotných žien má v tehotenstve poruchy metabolizmu cukru. Podľa rozsahu týchto porúch môže ísť až o tzv. gestačný diabetes. Treba si uvedomiť, že metabolizmus tehotnej ženy sa najmä v druhom a treťom trimestri výrazne mení. Príroda to zariadila tak, že prepojila dva organizmy, ktoré musia po istý čas existovať spoločne, pričom potreby dieťaťa sú prvoradé. Po tehotenstve sa táto situácia väčšinou vráti do normálu, i keď výnimočne sa tehotenská cukrovka môže stať „spúšťačom“ cukrovky II. typu.

Ide o cukrovku, ktorá u týchto žien „spala“ a raz by sa aj tak prejavila? Alebo je v hre iný mechanizmus?

Skôr by sa dalo povedať, že sú to typy, ktoré zdedili nie celkom dobrý metabolizmus cukru, a tehotenstvo ako záťažová situácia vyprovokovalo, že sa to prejavilo silnejšie. Aj keď sa stav po pôrode upraví na normál, tieto ženy by odteraz už mali tomuto zdravotnému problému venovať zvýšenú pozornosť: buď naň upozorniť praktického lekára, alebo rovno diabetológa, aby im z času na čas vyšetrili hladinu krvného cukru. Lebo nie je vylúčené, či dokonca je dosť pravdepodobné, že po istom čase, i keď môže ísť aj o niekoľko desiatok rokov, sa u nich môže vyvinúť cukrovka. Nemusí sa, ale môže, lebo na to majú predispozície. Je to také memento mori od života: Bacha, odteraz si dávaj veľký pozor na svoju životosprávu! Riziko porušenej glukózovej tolerancie alebo manifestovanej cukrovky sa týka jednej až dvoch tretín žien s tehotenskou cukrovkou. Prvým opatrením, ktorým môžu zabrániť opätovnému návratu cukrovky, je čo najrýchlejšie dosiahnutie predpôrodnej hmotnosti.

Sú to rizikové typy, aj keď dosiaľ nikto z ich príbuzných cukrovku nemal?

Cukrovka nie je dedičná záležitosť. Dedia sa len vlohy, a tie vlohy sa môžu násobiť. Takže ak je z maminej strany vloha niekoľkých percent a z otcovej strany tiež, môžu sa navzájom potencovať a v záťaži tehotenstva naplno prejaviť.

Aké príznaky by si mala tehotná žena všímať, aby neprehliadla začínajúcu tehotenskú cukrovku?

Väčšinou sa neprejaví subjektívne tak, aby sa to dalo rozoznať medzi ostatnými tehotenskými príznakmi, všetkými tými rannými zvracaniami, divnými chuťami, zvýšeným apetítom. Vo vyšších mesiacoch už tlačí plodová voda a celá maternica na močový mechúr, takže tehotná žena bežne zvýšene močí a viac pije. Preto sa robí skríning tehotenského diabetu a v prípade, ak je glykémia vyššia, prípadne v už spomínanom šedej zóne (medzi 5,8 a 7,2 mmol/l), mal by nasledovať záťažový test. Pri nižších hodnotách stačí diéta, ktorá zníži príjem sacharidov, pri vysokej hladine sa musí siahnuť dokonca po inzulíne. Cieľom je dosiahnuť hodnoty krvného cukru zdravého človeka, teda najmenej pod 7,2 mmol/l, najlepšie pod 5,8 mmol/l.

Ohrozuje táto diagnóza vyvíjajúci sa plod?

Nie, neohrozuje. Len vtedy – ale to sú výnimočné prípady –, ak by budúca mamička s tehotenskou cukrovkou práve počas tehotenstva ochorela na cukrovku I. typu. Tam by už boli potrebné prísne opatrenia, preto si treba všímať, či hodnoty krvného cukru nie sú príliš vysoké.

Aká je pravdepodobnosť, že sa žene s tehotenskou cukrovkou narodí dieťa-diabetik? Neskúsená mamička, ktorú zaskočil fakt, že má tehotenskú cukrovku, sa bojí aj o budúce dieťa a často sa pýta, či sa jej nenarodí dieťa choré na cukrovku.

Ak ide naozaj len o tehotenskú cukrovku, pravdepodobnosť, že sa narodí dieťa, ktoré bude diabetik, vyššia nie je. Ak rodí diabetička, táto pravdepodobnosť sa v porovnaní so zdravou matkou zvyšuje o dve percentá. Ani to však neznamená, že sa dieťa narodí s cukrovkou. Znamená to len, že sa počas jeho života môže táto choroba prejaviť. Aj keď poznáme aj termín neonatálny diabetes, to znamená diabetes, ktorý sa prejaví hneď po narodení dieťaťa. Sú to však extrémne zriedkavé prípady a vždy ide vyslovene o dedičné ochorenie.

 

Túto ukážku rád diabetológa sme vybrali z knihy Diagnóza Cukrovka, ktorá je však už takmer vypredaná, posledné kusy môžete nájsť v dobrých kamenných kníhkupectvách.

Praktické rady k stravovaniu tehotnej diabetičky a detského diabetika prináša kniha Varíme diabetikom, objednať si ju môžete na tel. č. 0908 069 388, stojí 10 eur, poštovné neplatíte.

 Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 26.02.2016
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.