Tehotná diabetička

Napísal 

Zo života diabetičky, študentky VŠ: „Zamilovala som sa. Konečne som spoznala niekoho, s kým som mohla plánovať spoločný život. Bol to niekto, pre koho som chcela byť zdravá.

Začala som sa viac starať o seba, o to, čo jem, chodím na vychádzky, plávam, meriam si glykémiu. Nechcem už viac zmeškať rande kvôli tomu, že by mi bolo zle. A zrazu som sa pristihla pri tom, že myslím na to, aké by to bolo mať dieťa.“

Na čo musí byť pripravený partner, ktorý sa rozhodol založiť si rodinu s diabetičkou?

Doc. MUDr. Jozef MICHÁLEK: - Na to, že ak o každú ženu musí byť počas tehotenstva postarané lepšie ako inokedy, tak pre diabetičku to platí niekoľkonásobne. Diabetičky by mali otehotnieť plánovane. Treba si uvedomiť jeden zásadný fakt: že najväčší zázrak prírody sa odohrá práve počas prvých dvanástich týždňov tehotenstva. To je obdobie tzv. organogenézy, keď sa vytvárajú orgány, ktoré potom už iba dozrievajú. Ak žena otehotnela neplánovane, nemusí počas prvých týždňov ani vedieť, že je tehotná. A nemusí byť v tomto, pre vývoj plodu takom rozhodujúcom období vôbec kompenzovaná, ani kontrolovaná. Takže diabetička, ktorá chce mať zdravé dieťa, by sa mala na graviditu pripravovať niekoľko mesiacov dopredu. Minimálne tri mesiace by sa mala sústreďovať na čo najlepšiu kompenzáciu cukrovky a až potom sa snažiť otehotnieť.

Aká antikoncepcia je pre ňu najvhodnejšia?

Na trhu je viac ako tridsať kontraceptív. Každé z nich má svoje špecifické zloženie a vlastnosti. Dobrý gynekológ presne vie, ktoré antikoncepčné prostriedky môže odporúčať práve diabetičke. Nemali by to byť tie pilulky, ktoré výrazne zasahujú do metabolizmu pečene, ktoré pečeň zaťažujú, prípadne zhoršujú jej funkcie. Najvhodnejšie sú nízkodávkové antikoncepčné tabletky, šetrné k organizmu. Nemajú vplyv na dávkovanie inzulínu ani na hladinu cholesterolu, ktorú si diabetička tiež musí strážiť. Vnútromaternicové telieska znamenajú síce malé, ale predsa len riziko infekcie. Ak už žena má poškodené cievy sietnice oka, srdce alebo obličky, nemala by užívať hormonálnu antikoncepciu. V prípade vážnych komplikácií cukrovky by mala uvažovať aj o možnosti sterilizácie, pretože tehotenstvo by znamenalo obrovské riziko pre ňu aj pre dieťa.

Čo všetko musí diabetička urobiť pre to, aby porodila zdravé dieťa? Ako sa dá zabrániť vrodeným vývojovým vadám?

Znovu evergreen: dobrou kompenzáciou cukrovky. Dobrá správa znie, že ak sme v niečom dosiahli hmatateľné úspechy, tak je to práve zníženie výskytu tzv. diabetickej fetopatie, teda poškodenia plodu. Pamätám si, že ešte pred dvadsiatimi rokmi diabetičky často potratili, často predčasne rodili mŕtve plody, veľmi často rodili extrémne veľké plody s ťažkými metabolickými poškodeniami, s veľkými srdcovými chybami, poškodením mozgu, kostí, nevyvinutým centrálnym nervovým systémom, abnormálne veľkými obličkami, močovodmi alebo konečníkom a vyššou úmrtnosťou. Dnes sa väčšina z nich, ak sú počas tehotenstva pravidelne kontrolované a disciplinované, dočká úspešného zavŕšenia gravidity a zdravého dieťatka. Miera toho, či bude dieťa poškodené a ako veľmi, závisí od toho, ako sa budúca matka bude o seba starať pred tehotenstvom a počas neho. Je to akoby zosilnenie apelu na tehotnú ženu, že by v žiadnom prípade nemala fajčiť ani piť alkohol. Cukrovka je kvalitatívne aj kvantitatívne vyhrotenie tohto problému.

Aké riziko predstavuje tehotenstvo pre matku?

Ak má už cukrovkou poškodené niektoré orgány, môže sa ich stav zhoršiť. Raz za tri mesiace by mal každú tehotnú diabetičku vyšetriť oftalmológ. Keďže takáto žena má zníženú imunitu, častejšie sa objavujú infekcie močových ciest. Tehotné diabetičky mávajú vyšší krvný tlak, opúchajú im nohy a stúpajú bielkoviny v moči. Pri každej návšteve poradne im treba zmerať krvný tlak a vyšetriť moč. Diabetičky vo vyššom percente ako zdravé ženy rodia cisárskym rezom.

Diabetičky rodia v priemere väčšie a ťažšie deti. Prečo?

Do tých štvorkilogramových hmotností ženie plod práve zvýšená hladina cukru. Jednak je to vyššia ponuka energie, jedla, jednak cukor na seba viaže vodu, takže plod je presiaknutý vodou, a jednak pôsobí anabolizujúci účinok inzulínu, ktorý nám vytvára vnútromaternicového „kulturistu“. Aj keď sú novorodenci veľkí, paradoxne nie sú všetky ich orgány dostatočne vyvinuté. Často mávajú po narodení problematické dýchanie.

Plod si sám vyrába inzulín – mení sa tým niečo pre matku?

Budúca matka často prekvapená zisťuje, že jej tehotenstvo rozhádzalo glykémiu, že overený systém, ktorý predtým fungoval, sa teraz správa ináč. Ranné nevoľnosti znamenajú riziko vzniku hypoglykémií. Tehotná žena by si mala častejšie merať glykémie. Nalačno a pred jedlom by mali dosahovať hodnotu 5,3 – 5,6 mmol/l, po jedle do 7,4 mmol/l. Primerane tomu treba upraviť dávky inzulínu. Najvhodnejším režimom je jedna až dve dávky dlhodobo pôsobiaceho inzulínu a tri dávky krátkodobo pôsobiaceho inzulínu vždy pred hlavným jedlom. Ktorý inzulín je pre tehotnú diabetičku najvhodnejší, rozhodne jej diabetológ. Ak brala pred tehotenstvom orálne antidiabetiká, mala by ich vysadiť a nahradiť inzulínovou liečbou.

V druhej polovici tehotenstva stúpa u matky spotreba inzulínu, niekedy aj na dvojnásobok dávky, ktorá bola bežná pred tehotenstvom. Počas pôrodu a po ňom zas potreba inzulínu prudko klesá. Čo sa týka dieťaťa, lekári na novorodeneckých oddeleniach vedia, že dieťaťu diabetičky musia po pôrode venovať zvýšenú pozornosť, pretože niekoľko hodín, prípadne dní môže mať tendenciu vyrábať inzulín aj za matku, a keďže je už od nej odpojené, hrozí mu výskyt hypoglykemických stavov. Všetky deti z gravidít diabetičiek by mali byť pozorne sledované aj v ďalších rokoch.

V čom spočíva odlišná príprava diabetičky na pôrod?

Dávka inzulínu sa pred pôrodom až zdvojnásobí. Rodička v deň pôrodu alebo cisárskeho rezu neraňajkuje, pichne si 2/3 dávku inzulínu a dostane infúziu desaťpercentnej glukózy. V ideálnom prípade treba dosiahnuť, aby sa glykémie pohybovali medzi 5,5 – 8,5 mmol/l. Personál pôrodnice kontroluje glykémiu aj počas pôrodu. Už týždeň po pôrode sa potreba inzulínu ustáli na hodnotách, aké boli pred pôrodom.

Matka diabetička a dojčenie – sú nejaké odlišnosti v porovnaní so zdravou matkou?

Dojčenie je absolútne normálne a z hľadiska stabilizácie metabolizmu výhodné. Tvorí prirodzený prechod od tehotenstva k normálnemu režimu. Dieťa diabetičky má teoreticky predsa len o niečo väčšiu šancu – aj keď ide len o dve percentá – oproti iným deťom, že v budúcnosti sa u neho prejaví cukrovka, najideálnejším spôsobom, ako tomu zabrániť, je práve posilnenie imunity dojčením. Ak by matka mala problémy s dojčením, treba využiť akúkoľvek možnosť dostať sa k materskému mlieku, napríklad z bánk materského mlieka.

Aké vysoké je riziko dedičnosti? Kedy partnerom neodporúčate mať dieťa?

Viete, takto priamo sa to nikdy nedá povedať, rozhodnutie vždy ostáva na samotnom páre. Ale obráťme sa na štatistiku: pravdepodobnosť, že diabetička matka bude mať dieťa, u ktorého sa prejaví cukrovka I. typu, je asi 2 %. To znamená, že zo sto diabetických matiek, ktoré budú rodiť, dve porodia deti, ktoré neskôr dostanú cukrovku I. typu. To hovoríme o jednej gravidite. Ak je diabetik otec, táto pravdepodobnosť je paradoxne vyššia, asi 3,5 – 4 %. Pravdepodobnosť, že niektorý zo súrodencov diabetického dieťaťa bude mať diabetes, je na úrovni matky opäť asi 2 %. Čiže zo sto súrodencov diabetikov dvaja ďalší budú mať tiež diabetes, v rodine teda bude viac ako jedno dieťa choré na cukrovku. Svetové prehľady v prípadoch, keď otec aj matka mali diabetes, kolíšu od 30 do 50 %. To znamená, že tretina až polovica z rodičovských párov – oboch diabetikov – bude mať diabetické dieťa. Tu už je miesto na apel, že najväčším etickým princípom je priviesť na svet zdravé dieťa a ak existuje vysoké riziko jeho poškodenia, treba rodičovstvo zodpovedne zvážiť. Isteže, každý má právo rozhodnúť sa sám za seba, ale hovoriť o tom treba. Lebo by to bola pštrosia politika, keby sme o tom nehovorili.

 

Túto ukážku rád diabetológa sme vybrali z knihy Diagnóza Cukrovka, ktorá je však už takmer vypredaná, posledné kusy možno nájdete v dobrých kamenných kníhkupectvách.

Praktické rady k stravovaniu detského diabetika prináša kniha Varíme diabetikom, môžete si ju objednať na tel. č. 0908 069 388, stojí 10 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 27.10.2017
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.