V škole a medzi deťmi

Napísal 

Ako zmieriť dieťa a dospievajúceho s celoživotnou chorobou, ako ich motivovať, aby sa správali k vlastnému zdraviu zodpovedne? Veď chcú byť ako ostatní rovesníci, chcú ísť na výlet, do tábora, na lyžiarsky zájazd...

Doc. MUDr. Jozef MICHÁLEK: - To sú dve veci. Jedna je postoj organizátorov k účasti diabetikov na takýchto podujatiach, druhá vec sú pocity samotného dieťaťa. Dieťaťu môžeme povedať: Pozri sa, ty máš cukrovku; jeden spolužiak je malý, a preto nerobí pivotmana; ďalší je vysoký, samá ruka, samá noha, a tak je neobratný. Skrátka, každý má nejaký hendikep. Rozhodne netreba dieťa vyčleňovať, ale treba ho na pozitívnych príkladoch učiť prekonávať prekážky. Tu nie je reč o tom, ako vychovávať dieťa diabetika, ale o tom, ako vychovávať dieťa ako také. Lebo každý rodič sa učí na vlastných chybách a nikto ako hotový a bezchybný rodič z neba nespadol. Pozitívne pôsobenie, nič iné nezaberie. To je jedna vec. Niečo iné sú spoločenské problémy. Aj keď neexistuje žiaden dôvod, aby dieťa nemohlo ísť na lyžiarsky zájazd len preto, že je diabetik, viem, že v praxi sa to stáva. Učitelia, ktorí sú schopní urobiť to dieťaťu, by podľa môjho názoru mali odísť zo školstva, pretože nie sú schopní prebrať zodpovednosť za zverené dieťa.

Aké sú rána malého diabetika? Čo s ním urobí breakfast, dlhá nočná prestávka v príjme potravy? Čo má malý diabetik nosiť stále so sebou? Často sa nestačí ani poriadne naraňajkovať, zabudne si desiatu, a ak má na rozvrhu telesnú výchovu, môže upadnúť do bezvedomia.

Dnes už rána môžu byť jednoduchšie. Analógy inzulínu sú výborné, začínajú účinkovať hneď, netreba čakať polhodinu, kým sa dieťa môže najesť. Dieťa by stále malo mať so sebou lístok, že keď dostane hypoglykémiu, potrebuje si rýchle zvýšiť hladinu cukru. To znamená, že vždy má mať so sebou ako prvú pomoc rýchlo stráviteľné cukry, kokakolu, sladený nápoj. Ak je dieťa staršie a má už cukrovku dlhší čas, môže mať so sebou aj glukagón, hormón v pohotovostnej striekačke, ktorý sa dá podať do svalu, ak hrozí, že by mohlo upadnúť do bezvedomia. Ale zásadná rada pre laickú verejnosť: ako prvá pomoc sa podáva cukor. Ak už dieťa nie je schopné prijať cukor ústami, podávame mu glukagón striekačkou do svalu.

Čo by mal vedieť učiteľ, ktorý má v triede diabetika?

Učiteľ by mal byť hlavne informovaný, že v triede má takého žiaka. Lebo hlavne v období puberty a adolescencie to najmä dievčatá rady zatajujú. Prechod zo základnej školy na strednú urobí svoje, dieťa chce byť v novom prostredí tiež vynovené. Rodičia by teda mali informovať učiteľa o tom, na čo má dávať pozor a čo má robiť. Mal by vedieť, že v stavoch rozkolísanej glykémie sa dieťa môže častejšie pýtať na WC a že to nerobí naschvál. Určite by sa nemal otrávene pýtať: Zase? Predovšetkým by však mal vedieť, že ak si dieťa vyberie počas hodiny desiatu a začne jesť, pretože má pocit hypoglykémie, a ak pritom nevyrušuje, tak ho netreba trestať a treba to tolerovať. Stávali sa aj také kuriózne situácie, že učiteľka nútila diabetika zjesť všetko, čo mal v školskej jedálni na tanieri, hoci dieťa bolo dobre edukované a vedelo, koľko toho môže zjesť. V deň, keď je na rozvrhu telesná výchova, by dieťa malo mať zabalenú silnejšiu desiatu. Diabetické dieťa má mať aj úľavy na telesnej výchove, výnimky z vytrvalostných behov a gymnastických cvičení, kde hrozí vyššia pravdepodobnosť úrazu, ak má kvôli hypoglykémii horšie reflexy. Učiteľ by mal vedieť, ktoré cvičenie áno a ktoré nie.

Čo sa týka blížiacej sa hypoglykémie, dieťa ju už vo väčšine prípadov vie vycítiť a začne prijímať stravu. Závažná hypoglykémia však vyžaduje asistenciu druhej osoby. Hypoglykémia môže nastúpiť aj veľmi rýchle, potom však treba pátrať po príčinách, či to bola náhoda, alebo sa niečo zanedbalo. Každá opakujúca sa závažná hypoglykémia je dôvodom na uvažovanie, či je liečba adekvátna.

 

Túto ukážku rád diabetológa sme vybrali z knihy Diagnóza Cukrovka, ktorá je však už takmer vypredaná, posledné kusy sa ešte nachádzajú v dobrých kamenných kníhkupectvách.

Praktické rady k stravovaniu detského diabetika prináša kniha Varíme diabetikom, objednať si ju môžete na tel. č. 0908 069 388, stojí 10 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

Posledná úprava 26.02.2016
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.