Zo života diabetika: „Čítal som štatistiky, ktoré tvrdia, že sedemdesiat percent mužov-diabetikov a tridsať percent žien-diabetičiek má problémy v sexuálnom živote. Teraz neviem: mám s tým počítať, alebo sa takémuto nepríjemnému vedľajšiemu účinku dá vyhnúť?“

Cyklus besied Život s diabetom, ktoré poriada občianske združenie Diador, pokračoval v polovici decembra prednáškou Diabetes a srdce. O tom, čo môže pre diabetika urobiť kardiológ, hovoril Prof. MUDr. Ján Murín, CSc. z I. internej kliniky LF UK a UN Bratislava. Pre tých, ktorí sa na prednášku spojenú s besedou nedostali, sme pripravili krátky záznam najdôležitejších myšlienok, ktoré tu odzneli.

Diabetici tvoria po Indii a Číne počtom tretiu najväčšiu krajinu na svete, povedala v prednáške o sociálnom minime diabetika PhDr. Andrea Bukovská. Prinášame stručný záznam informácií, ktoré poskytla počas svojho vystúpenia na bratislavskom DiaDni 2018.

Prednáška docenta MUDr. Petra Jackuliaka, PhD. na tohtoročnom DiaDni v Bratislave bola venovaná téme Diabetik a osteoporóza. Na úvod šokujúca informácia: každých desať sekúnd je celosvetovo niekomu diagnostikovaný diabetes. A so zvyšujúcim sa vekom dožitia stúpa aj počet pacientov s osteoporózou. Odhady hovoria, že na Slovensku ide o 230 000 ľudí, z nich sa na osteoporózu lieči iba 64 790 pacientov.

Každý človek vo veku nad 60 rokov by mal mať minimálne dvadsať vlastných zubov. My však máme bezzubých už štyridsiatnikov. Jeden zo štyroch dospelých ľudí trpí na suchosť v ústach, čo nie je len nepríjemný pocit, ale aj predzvesť ochorenia. Aj keď diabetikom hrozia vážnejšie zdravotné komplikácie, zápal ďasien a parodontu sa „prebojoval“ na šieste mieste v poradí ich problémov. Pretože diabetici majú, žiaľ, vo vysokom počte aj zlý stav chrupu, aj zlú ústnu hygienu.

Herečka a speváčka Zuzana Haasová je asi najznámejšia diabetička na Slovensku. O tom, že má cukrovku, vie od svojich siedmich rokov. Nedávno jej diagnostikovali aj polyneuropatiu, t.j. nábeh na diabetickú nohu. „Tento stav beriem vážne a o svoje nohy sa denne starám,“ hovorí.

Zo života diabetika: „Najviac na mňa zapôsobil pobyt v nemocnici. Bol som na izbe s bývalým boxerom. Roky sa napchával slaninou a nalieval pivom, lebo v ringu všetko zo seba dostal, ale teraz, v päťdesiatke, už mohol chodiť len v papučiach, takú mal nohu napuchnutú, fialovú a lesklú. Odvtedy dodržiavam diétu a na nič sa nesťažujem.“

Pod týmto sloganom sa každý rok v novembri koná Týždeň diabetickej nefropatie. Jeho cieľom je upozorniť verejnosť na problematiku chronického ochorenia obličiek ako závažnej sprievodnej komplikácie cukrovky. Prečo majú práve diabetici zvýšené riziko, že sa k ich diagnóze cukrovky pričlení aj ochorenie obličiek?

Doc. MUDr. Emil MARTINKA, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti pri SLS: "Diabetes mellitus je jedno z najčastejších, najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. Je to globálna a najrýchlejšie sa rozvíjajúca epidémia 21. storočia, ktorá je

Srdcovocievne ochorenia patria medzi najčastejšie komplikácie diabetu a diabetikom hrozia 2-4krát častejšie, ako dospelým bez diabetu. Tieto problémy majú pri súčasnom diabete zároveň ťažší priebeh a horšiu prognózu.