Komplikácia diabetu 2. Diabetická neuropatia (poškodenie nervov)

Napísal 

Jednou z častých komplikácií diabetu je poškodenie nervov, ktoré sa prejavuje stratou citlivosti postihnutej oblasti (obyčajne začína v prstoch na nohách), strnulosťou, pocitom pálenia i bolesťou. Až okolo 60-70 % pacientov s cukrovkou má nejakú formu poškodenia nervov, a to bez ohľadu na typ diabetu.

Cukrovka môže poškodiť nervy, ktoré vedú do končatín, ale aj tie, ktoré vysielajú signály do srdca, žalúdka, močového mechúra alebo pohlavných orgánov. Preto môže neuropatia spôsobiť aj problémy s trávením, vyprázdňovaním, či v intímnom živote. Veľkým problémom je vznik hnisavých rán na končatinách. Keď je totiž koža v dôsledku neuropatie znecitlivená, pacient si nemusí všimnúť drobné ranky, ktoré sa bez povšimnutia zväčšujú a môžu spôsobiť vážne komplikácie. V najhorších prípadoch môže spočiatku drobný problém viesť až k amputácii končatiny. Ľudia s cukrovkou by si preto mali pravidelne a dôsledne kontrolovať chodidlá a ruky, či sa na nich neobjavilo začervenanie, mozole, praskliny či akékoľvek iné ranky či kožné defekty. Ak si všimnú niektorý z týchto príznakov, mali by o tom ihneď informovať lekára.

Vyššie riziko vzniku neuropatie majú pacienti, u ktorých sa nedarí hladinu cukru kontrolovať, rovnako tí, ktorí trpia cukrovkou viac rokov, ako aj diabetici s nadváhou, vysokou hladinou tukov v krvi, fajčiari a tiež pacienti, ktorí pijú väčšie množstvo alkoholu.

Typy diabetickej neuropatie a ich príznaky:

•    Periférna diabetická neuropatia – postihuje periférne nervstvo, najmä v dolných končatinách. Poškodenie nervov vedie k strate citlivosti a tým aj k väčšej náchylnosti na vznik rôznych poranení. Medzi príznaky patria:

o    brnenie a pichanie v končatinách
o    strata citlivosti (pokiaľ je závažná alebo pretrváva dlhší čas, môže byť dokonca nezvratná)
o    pocit pálenia v chodidlách, najmä vo večerných hodinách
o    bolesť

•     Autonómna neuropatia – postihuje nervy tráviaceho systému, krvné cievy, močovú sústavu, ako aj pohlavné orgány. Príznakmi autonómnej neuropatie v tráviacej sústave sú:
o     opuchy
o     zápcha alebo naopak hnačka
o     pálenie záhy
o     nevoľnosť
o     zvracanie
o     pocit plnosti žalúdka aj po malom množstve jedla

Autonómna neuropatia krvných ciev sa prejavuje týmito príznakmi:
o     zatmenie pred očami pri prudšom pohybe
o     zvýšená srdcová frekvencia
o     závrate
o     nízky krvný tlak
o     nevoľnosť a zvracanie

Autonómna neuropatia pohlavných orgánov sa prejavuje ako:
o     neschopnosť mať alebo udržať erekciu
o     „suchá“ ejakulácia alebo znížené množstvo ejakulátu
o     znížená vlhkosť pošvy
o     neschopnosť dosiahnuť orgazmus

Príznakmi autonómnej neuropatie močového systému sú:
o     neschopnosť úplne sa vymočiť
o     opuchy
o     inkontinencia
o     zvýšená potreba močiť v noci

•    Proximálna diabetická neuropatia - spôsobuje bolesti bedrových kostí, stehien a sedacieho svalu, obyčajne len na jednej strane tela. Môže tiež viesť k slabosti v končatinách.

•    Fokálna diabetická neuropatia – postihuje špecifické nervy, najmä v hlave, trupe a nohách a spôsobuje bolesť alebo svalovú slabosť. Môže sa objaviť náhle a je nepredvídateľná, niekedy spontánne vymizne po niekoľkých týždňoch či mesiacoch. Pravdepodobne nespôsobuje trvalé poškodenie nervov. Môže sa prejavovať príznakmi:

o     dvojité videnie
o     bolesť očí
o     paralýza jednej strany tváre
o     intenzívna bolesť niektorej časti tela, napríklad spodnej časti chrbtice
o     bolesť hrudníka alebo brucha (niekedy sa nesprávne vyhodnotí ako srdcový infarkt či zápal slepého čreva)
 

 

Posledná úprava 10.08.2015
Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD.

Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti a primár Národného diabetologického centra v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni