Komplikácie diabetu 10. Problémy s ústnou dutinou a zubami

Napísal 

Ľuďom s cukrovkou hrozí vyššie riziko infekcií a iných vážnych problémov so zubami a ústnou dutinou. Riziko rastie v závislosti od hladiny cukru v krvi. Cukrovka totiž poškodzuje biele krvinky, ktoré potom nedokážu dostatočne chrániť telo pred infekciami. Preto by mali diabetici chodiť na kontroly k zubnému lekárovi častejšie ako zdraví ľudia a mali by viac dbať na ústnu hygienu.

Medzi najčastejšie problémy s ústnou dutinou u diabetikov patrí:

•    Sucho v ústach – nekontrolovaná cukrovka znižuje tvorbu slín, čo vedie k bolestivosti, vzniku vredov, infekciám a vzniku zubného kazu.
•    Zápal ďasien – okrem poškodzovania bielych krviniek diabetes prináša aj ďalšie komplikácie, ktoré zvyšujú riziko zápalu v ústnej dutine – spôsobuje stenčovanie ciev a tým spomaľuje prúdenie živín do tkanív a rovnako aj odplavovanie odpadových látok.
•    Zlé hojenie tkanív v ústach – diabetikom sa pomalšie hoja rany, a to aj po zubárskych procedúrach či chirurgickom zákroku v ústnej dutine, keďže prúdenie krvi na miesto hojenia môže byť narušené.
•    Afty – diabetici, ktorí často užívajú antibiotiká kvôli rôznym infekciám, sú zvlášť náchylní na vznik plesňovej infekcie úst a jazyka. Plesniam sa totiž mimoriadne darí kvôli vysokej hladine cukru v slinách u ľudí s nekontrolovaným diabetom.
•    Pocit pálenia v ústach a/alebo na jazyku – spôsobuje ho prítomnosť aftózneho zápalu ústnej sliznice.

Posledná úprava 10.08.2015
Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD.

Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti a primár Národného diabetologického centra v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni