Majte pekný úsmev a zdravé zuby!

Napísala 

Každý človek vo veku nad 60 rokov by mal mať minimálne dvadsať vlastných zubov. My však máme bezzubých už štyridsiatnikov. Jeden zo štyroch dospelých ľudí trpí na suchosť v ústach, čo nie je len nepríjemný pocit, ale aj predzvesť ochorenia. Aj keď diabetikom hrozia vážnejšie zdravotné komplikácie, zápal ďasien a parodontu sa „prebojoval“ na šieste mieste v poradí ich problémov. Pretože diabetici majú, žiaľ, vo vysokom počte aj zlý stav chrupu, aj zlú ústnu hygienu.

Otvor ústa a uvidíš svoje zdravie. Pod týmto sloganom sa nedávno konalo podujatie k Svetovému dňu ústneho zdravia, ktorý organizovala Slovenská komora zubných lekárov. Najskôr sa s prevenciou zubných ochorení zoznámilo asi 300 žiakov z bratislavských základných škôl. Poobede sa konali prednášky pre dospelých, zamerané špeciálne na tému diabetes a jeho vplyv na zdravie našich úst.

Zopár myšlienok z prednášky MUDr. Barbory Zobokovej:

V Nemecku sa diabetici dožívajú viac rokov ako nediabetici, lebo prichádzajú každý tretí mesiac na kontroly, počas ktorých ich lekári nabádajú, aby dbali o zdravie, aby jedli tak, aby im „cukor neskákal“, aby schudli. A sused, ktorý celé roky nechodí k lekárovi, nedbá o seba, má vysoký tlak, cholesterol i cukor v krvi, dostane v päťdesiatke infarkt. Tým, že cukrovka nebolí, v mnohých prípadoch je diagnostikovaná len náhodou, počas predoperačného vyšetrenia, alebo keď človek absolvuje preventívnu prehliadku – no na tú ľudia u nás chodia zriedkavo. V tomto smere je inšpirujúca Kostarika, tam majú praktických lekárov, ktorí chodia priamo do domácností, zmerajú pacientom tlak, odoberú vzorku krvi na rozbor, skontrolujú, aké potraviny majú v chladničke a urobia prednášku o zdravšom stravovaní. Všeobecný lekár takto navštívi dvanásť domácností denne.

Všetky ß-bunky Langerhansových ostrovčekov pankreasu, od ktorých závisí stav diabetu, vážia iba gram. Jediný gram a aký veľký vplyv to má na život človeka!

Čo môžeme pre seba urobiť sami? Minimálne nepribrať a ak potrebujeme, tak schudnúť, už toto urobí mnoho. Viete, kto je najlepší kamarát diabetika? Krajčírsky meter, ktorým si zmeria obvod pása. Muži by mali mať obvod pása maximálne do 94 cm, ženy do 80 cm. Strava diabetika nie je diéta, je to zdravý životný štýl vhodný pre celú rodinu, netreba teda variť špeciálne pre diabetika. Odporúčam racionálnu stravu, celozrnné potraviny, veľa zeleniny, ovocie, strukoviny, chudé mäso, orechy. Nepiť sladené nápoje. Nefajčiť! Chodiť na prechádzky svižným tempom aspoň 3 x týždenne hodinu, vhodné sú aj práce na záhrade. Dôležité sú raňajky, prvé jedlo dňa by sme mali zjesť do pol hodiny po prebudení. Ja sa naozaj stretávam u pacientov s tým, že nejedia veľa a priberajú – lenže jedia len dvakrát denne a s veľkými prestávkami medzi jedlami. Diabetik by mal byť dobre edukovaný a už pri pohľade na tanier by mal vedieť, či je to jedlo vhodné pre neho alebo nie. Pozor na alkohol, je nepredvídateľný, niekedy spôsobí hypo, inokedy hyperglykémiu. Kontrolujte si nohy každý deň, aj na spodok nôh sa pozrite so zrkadielkom, lebo diabetik necíti rany a môže prísť kvôli tomu o nohu. Ak toto všetko bude dodržiavať, dožije sa staroby bez komplikácií.

Čoraz častejšie sa stretávame s gestačným diabetom. Diagnostikujeme ich už 4 percentám tehotných žien. Druhá strana tejto mince je dobrá správa: práve dostali informáciu, že majú predispozíciu na cukrovku a že s tým môžu niečo urobiť, hýbať sa, zdravo žiť.

Dojčené deti dostanú v živote zriedkavejšie cukrovku ako nedojčené. Zatiaľ nevieme, prečo – či túto ochrannú funkciu zohráva materské mlieko, alebo či ide o negatívny vplyv kravského mlieka.

Ak diabetik o seba nedbá, vie, že mu hrozia vážne zdravotné komplikácie. V porovnaní s tými najhoršími, ako sú choroby srdca a ciev, amputácia nohy či slepota, sa zápal parodontu zdá byť menšou hrozbou. Ak však pretrváva neliečený niekoľko rokov, ďasno sa neupína na kosť, zub sa začne kývať a musíme ho vytrhnúť. Tento proces býva rýchlejší u DM1 ako u DM2 a samozrejme, aj v porovnaní so zdravými ľuďmi. Zápal ďasien a parodontu, odborne nazývaný parodontitída (teda nie parodontóza) sa ocitla na šiestom mieste v poradí problémov diabetikov. Ak udržiavame hladinu cukru na dobrej úrovni, zníži sa aj počet zubných problémov.

Diabetici by mali chodiť 2x ročne na preventívne prehliadky k zubárovi, najmä kvôli odstráneniu zubného kameňa. Samozrejmosťou musí byť dokonalá ústna hygiena doma! 

 

 

 

 

Profesorka MUDr. Neda Markovská, CSc. hovorila o zmenách a problémoch v ústach pri cukrovke:

Zápal parodontu nebolí a to je chyba, ľudia prichádzajú k zubárovi neskoro. A pritom ide o najčastejší zápal v ľudskom tele.

Ako sa prejavuje diabetes mellitus v ústnej dutine? Po prvé zápalom ďasien a parodontu. Po druhé zvýšeným výskytom zubného kazu. Po tretie,  predčasnou stratou zubov. Po štvrté, pliesňovým ochorením (orálna kandidóza). Po piate, ústnym lišajom. Každý diabetik by si mal ráno otvoriť ústa pred zrkadlom, vyplaziť jazyk a skontrolovať jeho stav. Je to orgán ľahko dostupný na vyšetrenie, ktorým sa dá zabrániť horším následkom.

Neliečená parodontitída spôsobuje zvýšenie glykémií. Naopak, liečený zápal parodontu glykémie znižuje, a to výrazne!

Každý človek vo veku nad 60 rokov by mal mať minimálne dvadsať vlastných zubov. My však máme bezzubých už štyridsiatnikov. A čím menej zubov človek má, tým menej slín produkuje. Sucho v ústach spôsobujú aj niektoré lieky a ochorenie slinnej žľazy. Aj zdravý človek, keď starne, cíti suchosť v ústach. Smäd zahasí a organizmus zavodní pitie vody. Opakujem, pomáha len pitie čistej vody!

Ľudia so zubnými problémami – a fajčiari, ktorí chcú mať krajší dych – často používajú ústne vody, ktoré obsahujú alkohol. Zdôrazňujem, že tie sú zlé. Používajte jedine ústne vody bez alkoholu! Existujú aj špeciálne zubné vody s liečivými látkami.

Najmä starší pacienti majú zvyk zaliať si kávu vriacou vodou a hneď ju piť, prípadne začať jesť horúcu polievku hneď po dovarení. Tým si najmä pacienti, ktorí síce majú protézu, ale stojí v kredenci, spôsobujú menšiu produkciu slín. Pri suchosti v ústach sa však protéza nedrží dobre. Vytvára sa pleseň na jazyku a človek už nerozoznáva chuť jedla, len pachuť. Množstvo slín znižujú aj výplachy harmančekovým roztokom a to, ak človek potrebuje protézu, ale nenosí ju.

Subjektívne príznaky pri zníženej tvorbe slín: pocit sucha alebo suché ústa * častý smäd * ťažkosti pri prehĺtaní potravy * ťažkosti pri rozprávaní * problémy pri jedení suchého a tuhého jedla * potreba často zapíjať jedlo vodou * problémy pri nosení protéz * pálenie slizníc.

K zubnému lekárovi choďte minimálne raz ročne, ideálne každý polrok. Zubár rozpozná zmeny a nariadi liečbu, kým ešte nie je pre vaše zuby neskoro.

O ústnej hygiene pacientov s cukrovkou hovorila MUDr. Irena Lacková:

V našich ústach žije 500-800 druhov mikroorganizmov. Ak si ráno umyjete zuby, počas dňa niekoľkokrát niečo zjete a vypijete a zuby si znovu umyjete až večer, ústa ostávajú v kyslom prostredí 12-13 hodín. To sú mimoriadne vhodné podmienky pre vznik povlaku, zubného kameňa, zubného kazu a zápalu ďasien.

So schopnosťou čistiť si zuby sa nerodíme, musíme sa to naučiť. Zubná kefka nemá byť veľká ani tvrdá. Na vyčistenie auta by ste nevzali tvrdú ostrú kefu, ale na zuby ju mnohí beriete. Kefka má mať mäkké vlákna, husto osadené v jednej rovine, aby sa rozprestreli okolo zuba ako utierka. Dobre vymyslené sú sólo kefky, ktoré čistia jednotlivé zuby a dostanú sa aj do ťažšie prístupných priestorov. Tými si môžete čistiť zuby aj pri pozeraní filmu, pri čítaní knihy, či pri čakaní v aute na červenú. Ešte donedávna som bola proti elektrickým kefkám, lebo poškodzovali zubné krčky, ale už sú aj tie mäkké a majú senzory tlaku. Takže keď touto kefkou vyviniete na zub väčší tlak, zastaví sa alebo začne pípať. Sonické kefky čistia zuby takmer bez dotyku vibráciami. Zvyčajne muži vyvíjajú vyšší tlak na zuby ako treba a tým ich môžu poškodiť. Zoberte si kuchynské váhy a pritlačte na ne takým tlakom, akým tlačíte zubnou kefkou na zuby. Nemalo by to byť viac ako 15 dkg/cm2. Uvidíte, že vyvíjate 2-3 x vyšší tlak, ako treba.

Zubné pasty – najlepšie sú tie s obsahom aminofluoridu, ktorý pôsobí až dve hodiny a vypĺňa zmäknutý povrch postihnutých zubov. Pozor na peniace zubné pasty, ktoré obsahujú sodiumlaurilsulfát. Tieto pasty spôsobujú alergie a častejší výskyt áft.

Zubná pasta len pomáha, dôležitejšia pri zubnej hygiene je zubná kefka. Odporúčame používať aj medzizubné kefky. Diabetici, ktorí zaradili medzizubné kefky do každodennej ústnej hygieny, oceňujú príjemný pocit a ich účinnosť.

Dentálnu niť odporúčam používať len v prípade, ak máte skrížené alebo veľmi stesnané zuby. Pri nesprávnom používaní môžu poškodiť mäkké tkanivá v ústach.

Aj jazyk si treba čistiť, je to sídlo baktérií. Existujú škrabky na jazyk, ak takú nemáte, stačí obrátiť opačne kávovú lyžičku a niekoľkokrát ňou stiahnuť z jazyka povlak.

Kedy sú zuby čisté? Najlepším detektorom je špička jazyka. Keď si ňou prejdete po zuboch a máte pocit, akoby ste prechádzali po hladkom čistom sklenenom pohári, to je ono.

Po prerezaní prvého zuba je dobré dať dieťatku zubnú kefku do rúk, nech sa pokúša napodobniť čistenie zúbkov, aby si zvyklo na pocit čistoty. Do troch rokov by dieťaťu mali pomáhať zuby čistiť rodičia. Do šiestich rokov si ich má čistiť samé, ale rodič zúbky dočistí. Od šiestich rokov si už dieťa dokáže očistiť zuby samé, len treba ich stav skontrolovať, aby si bolo vedomé, že je to naozaj dôležitá každodenná činnosť.

 

O tom, čím si diabetik môže pomôcť pri nedostatočnom vylučovaní slín, hovorila Mgr. Darina Timková z firmy AvePharma. Predstavila prípravky značky bioXtra, ktoré podporujú vylučovanie slín a zároveň zabraňujú halitóze, teda zápachu z úst.

Komu sú tieto produkty určené? Xerostómia, teda nedostatočné vylučovanie slín sa objavuje u pacientov s autoimunitným ochorením * pri Sjögrenovom syndróme * pri diabete mellitus * u pacientov, ktorí užívajú viacero liekov * u onkologických pacientov * o pacientov s inkontinenciou * u psychiatrických pacientov * u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením.

Prípravky značky bioXtra tvorí sada štyroch výrobkoch – ústny gél, ústny sprej, jemná zubná pasta a ústna voda – ktoré boli vyvinuté, aby zmierňovali príznaky suchých úst. Chránia ústa, tkanivá, zuby i ďasná. Obsahujú prírodné anzýmy (lyzozým, xylitol, srvátku, laktoferin, laktoperoxidázu, colostrum a fluorid (okrem gélu, ten fluorid neobsahuje). Prípravku hydratujú a lubrikujú celé hodiny a svojím zložením eliminujú sucho v ústach. Ústny sprej je praktický do kabelky, ale rýchlejšie vyprchá, pôsobí len hodinu-dva. Keďže xerostómia môže spôsobiť citlivé, boľavé ďasná, v ich zložení nenájdete alkohol, ani mentol, či umelé príchute, ani umelé čistiace prostriedky.

Pani Timková diabetikom na záver prednášky zaželala: Majte pekný úsmev a zdravé zuby!

Po skončení prednášok boli účastníkom k dispozícii študenti zubného lekárstva. Záujemcom predviedli inštruktáž, ako si majú správne čistiť zuby. Každý z účastníkov inštruktáže získal zubné kefky a zubné pasty, ktoré venovala firma Colgate, a vzorky prípravkov bioXtra od firmy AvePharma.

 

Posledná úprava 18.11.2018