Najväčšie hrozby

Napísal 

Zo života diabetika: „Najviac na mňa zapôsobil pobyt v nemocnici. Bol som na izbe s bývalým boxerom. Roky sa napchával slaninou a nalieval pivom, lebo v ringu všetko zo seba dostal, ale teraz, v päťdesiatke, už mohol chodiť len v papučiach, takú mal nohu napuchnutú, fialovú a lesklú. Odvtedy dodržiavam diétu a na nič sa nesťažujem.“

Najväčší strach majú diabetici z tzv. diabetickej nohy a z oslepnutia. Ktorými ďalšími chorobami je diabetik ešte ohrozený?

MUDr. Jozef MICHÁLEK: - Častou a závažnou komplikáciou cukrovky je postihnutie nervov dolných končatín. Prečo práve tých? Lebo veľké cievy na končatinách sú pri dlhotrvajúcej cukrovke chronicky podvyživené, keďže glukóza je ich jediným zdrojom energie. V ojedinelých prípadoch sa môžu prejaviť veľmi nepríjemné bolestivé stavy. Taký pacient chodí často už len v papučiach a veľmi pomaly, lebo citlivosť celého periférneho nervového systému je zmenená. Prejavuje sa tzv. parestézia – porucha citlivosti na dotyk, tu cíti mravčenie, tu pálenie, tu studenú nohu a, samozrejme, už aj minimálny tlak na parestetickú končatinu môže vyvolávať nepríjemné alebo bolestivé pocity. Nie je zriedkavé ani postihnutie kĺbov. Zoberte to tak: ak je končatina zle vyživovaná, či už pre úzke cievy, alebo pre zlú nervovú reguláciu, bude podvyživená a zachytí sa na nej akákoľvek infekcia; tá vyvolá gangrénu, pri ktorej hrozí amputácia, prípadne iné, veľmi ťažké chirurgické riešenie. Diabetológ by sa mal pri každej návšteve pacienta spýtať na to, či nemá problémy s nohami, lebo pacienti to často bagatelizujú. A pritom stačí, aby sa ponožka v topánke zosunula a celý deň tlačila na jedno miesto na nohe, a z citlivého podráždeného miesta sa postupne môže vyvinúť veľký problém. Dávajte si pozor aj na malé odreniny na prstoch nôh a predkolení, lebo včasným zásahom môžete predísť ich neskoršej amputácii.

Veľmi negatívny vplyv na vznik tzv. diabetickej nohy má fajčenie. Môže zapríčiniť poškodenie krvného obehu a žíl až vyššie riziko gangrény a nutnosť amputácie. Diabetik by nemal fajčiť.

Prečo pri cukrovke hrozí slepota? Keď krvný cukor upchá a poškodí v očiach jemné cievky, ktoré môžu prasknúť, krv z cievky prenikne do sklovca a človek postupne stráca zrak.

Ďalším problémom diabetikov sú obličky. Ich základnou súčasťou je cievne klbko, tzv. glomerul, v ktorom sa filtrujú nepotrebné látky z tela. Toto jemné cievne klbko sa neustále zanáša veľkým množstvom cukru, takže dochádza k zmenám na obličkách, niekedy až k ich zlyhaniu – urémii, otrave organizmu vlastnými odpadovými látkami, ktoré sa z tela nedokážu vylúčiť.

Srdce diabetikov trpí preto, lebo koronárne cievy, ktoré vyživujú srdcový sval, bývajú často zúžené a stvrdnuté, a tak ani srdcový sval nedostáva dosť krvi na to, aby mohol adekvátne pracovať. Okrem infarktov hrozí diabetikom aj vyššie riziko porážok, teda náhlych cievnych mozgových príhod.

Toto všetko by vôbec nemuselo nastať, keby diabetici dodržiavali správnu životosprávu a liečebný režim.

Akého priemerného veku sa dožívajú diabetici?

Celosvetové štatistiky udávajú, že sa diabetici donedávna dožívali v priemere o osem rokov menej ako zvyšok populácie. I keď tu treba povedať jednu vec: že to už nie je pravda, pretože za posledných pätnásť-dvadsať rokov nastal zlatý vek diabetológie. Objavili sa nové lieky, nové spôsoby diagnostiky a sledovania hladiny cukru v krvi. Pozitívne výsledky však uvidíme až o niekoľko rokov, presne tak, ako sme dosiaľ „žali“ následky toho, čo bolo zasiate pred tromi-štyrmi desaťročiami. To nie je niečo, čo by sa v štatistikách objavilo okamžite. I keď už je na svete niekoľko exaktných štúdií – a to je nádherné na cukrovke, o ktorej sme hovorili, spomeňte si, že je zákerná choroba – ktoré dokazujú, že cukrovka je jedno z mála chronických ochorení, pri ktorom osud pacienta závisí z 85 % od neho samotného. Desiatimi percentami môže prispieť lekár a medicína, piatimi percentami matka príroda. A keď spočítame 10 % lekára a 85 % pacienta, je to 95 %. Ukážte mi ešte jedno chronické ochorenie, ktoré je na 95 % ovplyvniteľné ľudským faktorom! V tomto prípade je spoluúčasť pacienta na liečení naozaj rozhodujúca. Ja vždy hovorím, že moderná diabetológia je misionárska činnosť. Pretože my musíme človeka presvedčiť, aby zmenil svoj životný štýl, spôsob svojho života – a potom máme zaručený úspech. Ale ak to nedokážeme, ani tie najdrahšie lieky nepomôžu.

Posledná úprava 03.11.2020
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.