Nič si nezlomí len ten, kto nespadne

Napísal 

Prednáška docenta MUDr. Petra Jackuliaka, PhD. na tohtoročnom DiaDni v Bratislave bola venovaná téme Diabetik a osteoporóza. Na úvod šokujúca informácia: každých desať sekúnd je celosvetovo niekomu diagnostikovaný diabetes. A so zvyšujúcim sa vekom dožitia stúpa aj počet pacientov s osteoporózou. Odhady hovoria, že na Slovensku ide o 230 000 ľudí, z nich sa na osteoporózu lieči iba 64 790 pacientov.

Ročne môžeme u nás pripočítať na vrub tejto diagnóze 30 000 zlomenín, polovica z nich pripadá na zlomeninu krčka bedrovej kosti. Dvadsať percent pacientov, žiaľ, do roka po tomto type zlomeniny umiera. Môžeme počítať s tým, že u jednej z dvoch žien a jedného z piatich mužov starších ako päťdesiat rokov bude osteoporóza skôr či neskôr diagnostikovaná. Najobávanejším následkom je zlomenina krčka bedrovej kosti a zápästia, na treťom mieste sú zlomeniny stavcov. Diabetikov bude určite zaujímať, že osteoporóza je zaradená ku komplikáciám diabetu, pretože pacienti s cukrovkou majú vyššie riziko osteoporotických zlomenín. Zle kompenzovaný diabetes ovplyvní negatívne aj kostný metabolizmus.

Platí tu hovorové: len ten, kto nespadne, si nič nezlomí. Niekedy stačí spadnúť zo stoličky a kosť, ktorá je krehká, sa zlomí. K pádom vedie aj hypoglykémia. Alebo stačí ísť v noci na WC, čo sa pri DM stáva aj niekoľkokrát za noc, a diabetik so zhoršeným zrakom a zníženými reflexami ľahko zakopne. Zlé sú aj poruchy rovnováhy zapríčinené diabetickou neuropatiou a diabetickou nohou. Treba si uvedomiť, že pády sa stávajú dominantne v domácom prostredí, dávajte si teda pozor na to, ako máte rozložený nábytok, či nie sú zle položené koberce, alebo či nenosíte doma nevhodnú obuv.

Hlavným rizikovým faktorom vzniku osteoporózy je vek. Ochorenie diagnostikuje jednoduché denzitometrické vyšetrenie. Máme k dispozícii 10,7 DXA prístrojov na 1 milión obyvateľov, vyšetrenie je hradené zdravotnou poisťovňou, čaká sa naň 3-4 týždne, čo je prijateľné. Avšak nie vždy sú rizikoví pacienti posielaní na toto vyšetrenie, hoci u diabetika už aj zlomenina zápästia naznačuje, že môže mať aj osteoporózu. Lekári by na túto súvislosť oboch diagnóz mali myslieť častejšie.

Akonáhle je diabetik kompenzovaný, riziko vzniku osteoporózy sa znižuje, zároveň s tým, ako sa zlepšuje kvalita kostí. Glukóza nalačno i postprandiálna a glykovaný hemoglobín – ak máte všetky tri hodnoty kompenzované, robíte dobre aj pre svoje kosti, znižujete riziko nebezpečných fraktúr.

Pri liečbe osteoporózy je k dispozícii celé portfólio liekov, v tabletkovej aj injekčnej forme, niektoré sa podávajú len raz za pol roka. Všetky preparáty sú rovnako účinné pre diabetika ako pre bežnú populáciu.

Základ prevencie tvorí dostatočný príjem vitamínu D (800 – 1000 IU/deň) a kalcia (1000 – 1200 mg/deň). Dokázaný je aj benefit vitamínu D pre cukrovku. Odporúčame vitamín D v kvapkách a k tomu kalcium vo výživových doplnkoch. Samozrejme, najlepšie sú prirodzené zdroje – Slnko a strava, ale v našich končinách má z týchto zdrojov málokto dostatok vitamínu D. Navyše s vekom sa príjem vitamínu D z opálenej kože znižuje. Aj používanie silných krémov na ochranu pleti znižuje absorpciu vitamínu D. Keď hovoríme „vitamín D“, myslíme D3.

Docent Jackuliak na záver prednášky zopakoval, že osteoporóza je závažnou, a pritom ešte stále podceňovanou komplikáciou diabetu. Rizikového pacienta je potrebné odoslať na denzitometrické vyšetrenie. Pacienta môže odoslať všeobecný lekár, gynekológ, reumatológ, endokrinológ i diabetológ.

Prednáška Diabetik a osteoporóza odznela na DiaDni 2018 v Bratislave. Viac o tom, čo všetko si účastníci tohto podujatia mohli vypočuť, nájdete v samostatných článkoch Bratislavský DiaDeň 2018, O sociálnom minime diabetika a Začína sa týždeň kampane na prevenciu diabetu.

 

Posledná úprava 30.12.2020
redakcia

PR / záznam z tlačovej besedy / z edukačnej prednášky