Obličky vám posielajú správy, počúvajte ich

Napísala 

Pod týmto sloganom sa každý rok v novembri koná Týždeň diabetickej nefropatie. Jeho cieľom je upozorniť verejnosť na problematiku chronického ochorenia obličiek ako závažnej sprievodnej komplikácie cukrovky. Prečo majú práve diabetici zvýšené riziko, že sa k ich diagnóze cukrovky pričlení aj ochorenie obličiek?

Odbornými garantmi projektu sú Slovenská nefrologická spoločnosť a Slovenská diabetologická spoločnosť. "Diabetik má obličky viac namáhané dlhodobo kolísajúcou hladinou cukru v krvi. Postupne sa táto nerovnováha začne prejavovať nedostatočnou filtráciou a zhoršovaním funkčnosti obličiek," vysvetlil dôvody spájania oboch diagnóz doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti pri SLS a primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni. "Z pohľadu diabetológa ide o naozaj vážny problém. Cukrovka sa už, žiaľ, stala hlavnou príčinou slepoty, hlavnou príčinou amputácie nôh a hlavnou príčinou zlyhávania obličiek. Riziko úmrtnosti diabetikov sa zvyšuje až dvojnásobne, ak sa u nich rozvinie aj nefropatia. Obe diagnózy pohromade znásobujú aj riziko kardiovaskulárnych chorôb, očných komplikácií a neuropatie. Neuropatia, to sú nepríjemné pálčivé bolesti nôh a zároveň strata ich citlivosti, čo zvyšuje aj riziko „diabetickej nohy", pričom rany sa podstatne horšie hoja. Stúpa aj riziko ťažkej hypoglykémie, ktorá môže znamenať až náhlu smrť, prípadne taký pacient môže spôsobiť haváriu, ak práve šoféruje. Diabetici na dialýze žijú výrazne kratšie. Renálne parametre – teda bielkovina v moči a filtračná schopnosť obličiek – sa u diabetikov nezisťujú tak často, ako by sa mali. Na budúci rok pripravujeme skríning, v ktorom budeme na vzorke 4000 diabetikov zisťovať stav ich obličiek, aby sme odhalili toto ochorenie v štádiách, keď je ešte reverzibilné a zdravotný stav pacienta sa dá zlepšiť.“

Výskyt diabetickej nefropatie u diabetikov

Posledné údaje hovoria o 12,3 % slovenských diabetikov, ktorí majú zároveň diagnostikovanú aj nefropatiu. Tretina pacientov na dialýzach sú diabetici. Doc. MUDr. Adrián Okša, CSc. z Lekárskej fakulty SZU, vedecký sekretár Slovenskej nefrologickej spoločnosti hovoril o tomto zdravotnom probléme z pohľadu nefrológa: „Diabetická nefropatia je chronické ochorenie, ktoré potrebuje niekoľko rokov, aby sa vyvinulo u človeka, ktorý už má cukrovku. Postihuje najmä cievy malého kalibru v obličkách, v sietnici oka a cievy, ktoré vyživujú nervy. Ide o zákerné ochorenie, človek nemusí roky pociťovať žiadne bolesti, ani mať problémy s vylučovaním. Zhoršovanie renálnych, teda obličkových funkcií postupuje pomaly a nebadane. Môže však viesť k takému poškodeniu, že obličky prestanú fungovať a pacient bude potrebovať dialýzu, pravidelné umelé odstraňovanie splodín a jedov z organizmu. Keby sme ochorenie odhalili včas a pacienta dobre manažovali, dialýze by sa dalo vyhnúť.“

Ako dlho môže byť diabetik bez príznakov?

Nedochádza k tomu hneď, je potrebných aspoň päť rokov DM1, aby sa u neho vytvorili aj zmeny na obličkách. Ako prvé sa nachádzajú v moči malé množstvá krvnej bielkoviny albumínu. Ku klinickým príznakom patrí aj únava, opuchy dolných končatín a očných viečok a  stúpajúci krvný tlak. V moči sa zisťuje aj kreatinín. Ak je jeho koncentrácia vysoká, znamená to, že obličky nefiltrujú krv dobre. Pri DM1 sa skríning koná raz za päť rokov, pri DM2 by sa mal urobiť hneď pri stanovení diagnózy, pretože nevieme, ako dlho už pacient cukrovku mal.

Pozor! Je nutné vylúčiť iné príčiny vyššej hladiny albumínu, stúpa totiž aj pri bežnej horúčke či dlhšom behu.

Ako vždy, treba prísť včas

K prevencii patria pravidelné kontroly glykémie, liečba hypertenzie a bielkovinová diéta. Lieky na zníženie albumínu sa zatiaľ ešte len klinicky testujú. Krvný tlak by sa u pacienta s obomi diagnózami mal udržiavať pod 130/80 mmHg, glykovaný hemoglobín pod 7 %, nízkobielkovinová diéta znamená nejesť viac ako 0,8 g bielkovín na kg hmotnosti denne. Takže 100 kg vážiaci pacient by mal denne zjesť maximálne 80 g bielkovín. Tieto opatrenia dokážu spomaliť rozvoj ochorenia a ak sa zistí v začiatočných fázach, dokážu ho aj zvrátiť.

Úlohou nefrológa je odlíšiť, či ochorenie obličiek súvisí s diagnózou cukrovky a nastaviť pacienta na nízkobielkovinovú diétu. Pre cukrovkára sa stravovanie mení. Ak bol dosiaľ zvyknutý na dia-diétu, teraz musí upraviť nielen množstvá sacharidov, ale aj bielkovín, teda zredukovať množstvo mäsa, syrov, strukovín. Čo naozaj nie je ľahké, pretože takýto pacient by ako diabetik nemal prijímať nadbytok sacharidov, pri vysokom krvom tlaku by mal obmedziť tuky a pri diabetickej nefropatii obmedziť bielkoviny. Na prvý pohľad to síce vyzerá, že mu toho na jedenie ostáva málo, ale vieme mu poradiť, hovorí docent Martinka. V čím skorších štádiách je taký pacient zachytený a edukovaný, tým lepšie. V nefrologickej ambulancii by mal byť človek dispenzarizovaný, keď má hodnoty GF menšie ako 1 ml/s/1,73 m2 alebo pri proteinúrii pod 0,5 g/24 h.

 

   Veľa dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

 

Posledná úprava 26.02.2016