Na budúci týždeň v termíne od 13. do 16. novembra 2017 sa bude konať celoslovenská kampaň Týždeň bez hypoglykémie na cestách, ktorá má upozorniť diabetikov, ktorí vlastnia vodičský preukaz, na zmenu v európskej legislatíve. Nech vás teda neprekvapí, ak vás v ambulancii upozornia na novú smernicu, poučia o rizikách hypoglykémie a požiadajú o vyplnenie dotazníka (jeho vyplnenie je dobrovoľné). Dostanete aj edukačný materiál firmy MSD, ktorý je zameraný na prevenciu hypoglykémií.

Ktorá práca je pri tejto diagnóze vhodná a ktorá nie? Musí diabetik povedať zamestnávateľovi, že má cukrovku? A čo nočné zmeny? Na tieto citlivé otázky odpovedá Doc. MUDr. Viera Doničová, PhD. z diabetologickej, internej a metabolickej ambulancie Human-care v Košiciach.

K edukácii diabetika druhého typu patrí odporúčanie lekára viac sa hýbať. Pacienti, ktorí sa zväčša roky aktívne nehýbali, však zvyčajne nevedia, aký druh športu je pre nich vhodný a v akej intenzite.

Aj počas dovolenky diabetik dodržiava všetky zásady stravovania ako po iné dni  pri rovnakej alebo podobnej fyzickej záťaži. Na dovolenku si dôkladne pripraví nevyhnutnú výbavu, ktorá zabezpečí jeho potreby a monitoring glykémie. Pripraví si všetky lieky, pomôcky na aplikáciu inzulínu, glukomer, zdravotný preukaz a tabuľku s nápisom: Som diabetik.

Zo života diabetika: „Kedysi som behával maratón – budem sa môcť k nemu vrátiť aj s touto diagnózou? Sedavé dni majú u mňa dokázateľne trend k vyššej glykémii. Po víkende,

„Keď sme sa pýtali diabetikov na ich skúsenosti so šoférovaním, s prekvapením sme zistili, že až 56 % z nich si počas dlhších jázd nemeria glykémie a nemajú pri sebe v aute rýchle sacharidy. Podľa nášho prieskumu polovica diabetikov prvého typu a tri štvrtiny diabetikov druhého typu nikdy nepreberali problematiku šoférovania s lekárom.“

Zo života diabetičky: „Na pedagogickej škole akoby túto chorobu ani nepoznali. Keď som sa ospravedlňovala, že mi bolo zle a že som sa nestačila pripraviť kvôli rozkolísanému cukru,

K pobytu vo fitcentre často patrí aj sauna. Sauna, ktorá je pre zdravého človeka prínosom, prispieva k fyzickému a psychickému uvoľneniu, zlepšuje obehový systém, regeneruje a otužuje organizmus. Ako je to s diabetikom? Kedy saunu odporúčate a kedy nie?

Priznávam sa k workoholizmu, moja pracovná doba prekračuje všetky povolené normy, ale na druhej strane, keď si potrebujem oddýchnuť, tak viem aj vypnúť.

Ak radi chodíte na túry, vždy si berte so sebou nejaké jedlo navyše. Koľko, to sa dozviete presnejšie, keď sami seba otestujete. Štyridsaťpäť minút rezkej chôdze alebo stúpania do kopca vyžaduje doplniť jednu až dve SJ  k bežnému dennému rozpisu stravy. Na túru nechoďte sami, ale s priateľmi.