Diabetik na dovolenke

Napísal 

Aj počas dovolenky diabetik dodržiava všetky zásady stravovania ako po iné dni  pri rovnakej alebo podobnej fyzickej záťaži. Na dovolenku si dôkladne pripraví nevyhnutnú výbavu, ktorá zabezpečí jeho potreby a monitoring glykémie. Pripraví si všetky lieky, pomôcky na aplikáciu inzulínu, glukomer, zdravotný preukaz a tabuľku s nápisom: Som diabetik.

Bude si pravidelne kontrolovať glykémiu.

Glykémiu do 14 mmol/l môže znížiť fyzickou aktivitou. Tento spôsob sa však pri vyššej glykémii už neodporúča. Glykémiu nad 14 mmol/l môže upraviť len liekmi alebo úpravou dávky inzulínu. Ak si pred hlavným jedlom nameria vyššiu glykémiu, môže si pomôcť aplikáciou bežnej dávky inzulínu posunom konzumácie jedla o 20 – 30 minút. Zároveň zníži dávku jedla o 1 SJ.

Pri nižšej glykémii diabetik použije na preliečenie hypoglykémie rýchle sacharidové potraviny (džús sladený cukrom alebo kokakolu sladenú cukrom). Asi 100 ml sladkého nápoja mu glykémiu pomerne rýchlo zvýši o 2 mmol/l. Aby mu glykémia znovu rýchlo neklesla, zje aj 1 – 2 SJ z potravín s pomalším účinkom na glykémiu. V prípade, že si pred hlavným jedlom nameria nižšiu glykémiu, dávku inzulínu si aplikuje až po zjedení jedla. V hlavnom jedle skonzumuje o 1 – 2 SJ viac.  

Počas dovolenky bude diabetik konzumovať jedlá a potraviny technologicky dôkladne upravené. Táto zásada ho uchráni pred hnačkovým ochorením alebo vracaním v dôsledku pokazeného žalúdka, čo sú stavy, ktoré môže sprevádzať dehydratácia.

Diabetik sa nesmie opaľovať na pravé poludnie.

Svoje stravovanie prispôsobí časovému pásmu, v ktorom sa nachádza, a podľa toho si aplikuje inzulín.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“