Je saunovanie rizikom?

Napísal 

K pobytu vo fitcentre často patrí aj sauna. Sauna, ktorá je pre zdravého človeka prínosom, prispieva k fyzickému a psychickému uvoľneniu, zlepšuje obehový systém, regeneruje a otužuje organizmus. Ako je to s diabetikom? Kedy saunu odporúčate a kedy nie?

Sauna nemusí je riziková, pokiaľ je diabetik ináč zdravý a pokiaľ s ňou začína postupne a pravidelne. Pri úplne prvých návštevách sauny však odporúčam monitorovanie glykémie pred saunou a po nej – a podľa toho sa nabudúce zariadiť. Upozorňujem, že zásadne treba rozlišovať, či ide o diabetika, ktorý nemá zvýšený krvný tlak, alebo o diabetika, ktorý má vyšší krvný tlak – lebo ten druhý bude reagovať horšie. A vysoký krvný tlak je jedno z najčastejších ochorení vôbec. Tiež sa mu hovorí „tichý zabijak“, lebo veľa ľudí o tom, že ho má, ani nemusí vedieť. Povedal by som, že sauna je programové navykanie na istý druh stresu, akýsi druh antistresového otužovania. Teda ten, kto do sauny chodí pravidelne, je zrejme adaptovanejší, ako ten, kto do sauny vojde raz za rok, čo je nebezpečnejšie. Každý, kto ide do sauny, by si mal uvedomiť, že sa práve vystavuje pomerne veľkej fyzickej záťaži. A už v žiadnom prípade by nemal dopustiť niečo také, ako je kombinácia alkoholu a pobytu v saune.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.