Na pracovisku

Napísal 

Zo života diabetičky: „Na pedagogickej škole akoby túto chorobu ani nepoznali. Keď som sa ospravedlňovala, že mi bolo zle a že som sa nestačila pripraviť kvôli rozkolísanému cukru,

...jeden pedagóg mi povedal: Keď na štúdium nestačíte, choďte preč! Vtedy som sa zľakla – ani nie tak toho, že neukončím štúdium, ale že nebudem môcť učiť deti.“ Ktoré zamestnania nie sú pre diabetika vhodné?

Doc. MUDr. Jozef MICHÁLEK: - Určite nie je pre neho vhodná práca v extrémnych klimatických podmienkach, čiže ani práca pri vysokej peci, ani práca v príliš studenej prevádzke. Extrémne horúca prevádzka zbavuje telo tekutín a studená môže zhoršovať prekrvenie častí ľudského tela. To po prvé. Po druhé, pre diabetika nie sú vhodné ani zamestnania s trojzmennou prevádzkou, kde by nemohol dodržiavať životosprávu. Pravda, máme i pacientov s dobre kompenzovaným diabetom, ktorí sú schopní, samozrejme, pri pravidelnom monitorovaní, zvládnuť dvoj- i trojzmennú prevádzku. Vyžaduje to však disciplínu a zvýšenú pozornosť.

Ďalší príklad: človek by povedal, že pre diabetika neexistuje ideálnejšie povolanie ako kuchár-čašník, teda povolanie, pri ktorom si môže vybrať potraviny, ktoré bude jesť, dokonca si ich môže aj sám pripraviť. No keď si predstavíme reštauráciu alebo školskú kuchyňu, v ktorej je maximum práce práve v čase, keď by diabetik mal jesť a pichať si inzulín, vidíme, že toto riešenie nie je také ideálne, ako vyzeralo na prvý pohľad.

Po tretie, diabetik by zásadne nemal pracovať na miestach, kde hrozí nebezpečenstvo úrazu. A to nemusíme hovoriť len o takých exotických povolaniach, ako je akrobat na lietajúcej hrazde. Mali sme mladého pacienta, ktorého otec – elektrikár napriek varovaniu lekára zobral pracovať do svojej firmy a chlapec nakoniec zahynul v dôsledku úrazu vysokým napätím. Niekedy stačí malá nepozornosť, dotyk na nesprávnom mieste kvôli nie celkom jasnému uvažovaniu v stave hypoglykémie, a môže to mať nedozerné následky. Diabetik by preto nemal pracovať ani ako šofér z povolania, predovšetkým nie ako vodič verejnej hromadnej dopravy. A je jedno o aký druh dopravy ide, pretože aj na lodi môže pri hypoglykémii ohroziť životy mnohých ľudí a skomplikovať lodné trasy.

Nejde tu len o to, že pri hypoglykémii zlyháva centrálny nervový systém a človek má potom pomalšie reakcie, neprimerané správanie, je ustatý a pomerne rýchle upadá až do bezvedomia; hypoglykémia ovplyvňuje aj periférny nervový systém, ten, ktorý sa stará o pohyby končatín. Človek, ktorý má nízku hladinu krvného cukru, sa pohybuje úplne ináč, jeho chôdza môže byť potácavá, svalový aparát nefunguje tak, ako by mal. Ak si myslíme, že chôdza je jednoduchá, tak sme na omyle, je to veľmi zložitý pohyb, veď sa ho dokážeme naučiť až po roku života. Hypoglykémia sa prejavuje aj na písme: z úhľadného písma je zrazu ťažšie čitateľné. A teraz si predstavte pacienta, ktorý robí pri sústruhu, lise, buchare, ako do nich v takomto stave vkladá súčiastku! Veľmi ľahko sa môže stať úraz.

A čo také povolania ako lekár, prípadne učiteľ? Sú vhodné pre diabetika? Učiteľ zodpovedá za jemu zverené osoby, lekár dokonca za ich zdravie, ba až životy...

Učiteľom môže byť bez problémov. Na chvíľu odbočím, lebo môj prvý kontakt s cukrovkou sa odohral vtedy, keď som bol žiak štvrtej triedy základnej školy. Mal som vynikajúceho učiteľa, staršieho pána. Raz ma poslal, aby som mu kúpil jesť, a povedal mi vetu, ktorú si dodnes pamätám: „Donesieš mi pätnásť deka tlačenky, ale iba jeden rožok, lebo ja som cukrovkár.“ Vtedy som si povedal: To je dobrá choroba, keď človek nemusí jesť veľa chleba! Aj také maličkosti môžu človeka niekedy ovplyvniť na celý život.

Diabetik môže byť aj lekárom. Prečo nie? Máme chirurgov na inzulínovej pumpe, ktorí úspešne operujú, a sú vynikajúci špecialisti v svojom povolaní. Práve títo ľudia, ktorí sú fanatikmi svojej práce, si uvedomujú, že je v ich záujme starať sa o kompenzáciu svojej choroby. Znovu musím pripomenúť, že diabetes je chorobou podmienok. Môžem všetko, ak... Koniec-koncov, vždy je potrebné diabetologické vyšetrenie a záverečné slovo lekára, ktorý odporučí vhodnosť alebo nevhodnosť toho-ktorého povolania.
Chcem ešte zdôrazniť, že táto choroba nie je dôvodom na získavanie nejakého súcitu či výhod, ani dôvod na diskrimináciu. Zamestnávateľ nemôže povedať, že vás neprijme do zamestnania len preto, že ste diabetik. Ak to urobí, ide o diskrimináciu, a tá je žalovateľná. Diskriminácia diabetikov je však, žiaľ, väčšia, ako si myslíme. Mnohokrát v kariére postúpi zdravý kolega, hoci diabetik je šikovnejší, schopnejší. A pritom už roky pozorujem zaujímavý jav: deti s diabetom mávajú v škole často lepšie výsledky ako zdravé deti. Pretože táto choroba ich naučila disciplíne a faktu, že musia akceptovať isté povinnosti. A keď zvládnu povinnosť monitorovať si hladinu krvného cukru a pichať si inzulín, zvládnu ľahšie aj školské povinnosti. Dokonca i deti z veľmi jednoduchých pomerov sa vypracujú práve vďaka cukrovke, ktorá ich od malička prinútila žiť v istej reholi a zvládať viac povinností, ako zvládli ich rodičia.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.