Bratislavský DIADEŇ 2018

Napísala 

Tretí ročník edukačného podujatia Deň pre diabetikov sa konal desiateho novembra v hoteli Bratislava. Pre tých, ktorí sa na toto zaujímavé podujatie nedostali, prinášame stručné poznámky z prednáškových blokov.

MUDr. Adriana Ilavská (na titulnej fotografii) pripomenula nárast cukrovky na celom svete, dokonca aj v takých krajinách, ako India či Pakistan, ktoré považujeme za rozvojové. Na Slovensku žije s touto diagnózou osem percent obyvateľstva.

V svojej prednáške predstavila výsledky fínskych výskumníkov, ktorí skúmali závislosť medzi hladinou inzulínu v krvi a srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zistili, že ľudia, ktorí mali vysokú hladinu inzulínu v krvi, mali po dvadsiatich rokoch omnoho vyššie riziko ochorenia na srdcovo-cievne ochorenia, dokonca vyššie ako tí, u ktorých na to boli genetické predpoklady.

Americká Skupina výskumu prevencie diabetu (to je oficiálny názov) robila výskum na vzorke 3000 ľudí, ktorí ešte nemali diagnostikovanú cukrovku, len zvýšenú hladinu glukózy v krvi nalačno. Vedci rozdelili účastníkov výskumu do troch skupín. Ľudí z prvej skupiny intenzívne edukovali o zásadách zdravého životného štýlu, do ktorých patrila racionálna strava a 150 minút športovania týždenne. Dôležité bolo, aby podľa nich začali žiť a aby schudli minimálne sedem percent zo svojej hmotnosti. Ďalší účastníci projektu brali buď liek alebo placebo. Ľudia z prvej skupiny absolvovali šestnásť edukačných prednášok, najskôr naozaj schudli, ich hmotnosť sa potom síce trochu zdvihla, ale po štyroch rokoch od začiatku projektu si ju stále udržiavali. Po štyroch rokoch dostalo cukrovku v skupine režim-diéta o 58 % menej účastníkov a v skupine, ktorá brala metformin, o 31 % menej účastníkov ako v skupine, ktorá brala iba placebo.

Výzva doktorky Ilavskej na záver: „Nikdy nie je neskoro zmeniť návyky, ktoré nám ničia zdravie. Na Slovensku máme nedostatočné informácie o tom, že zdravá strava môže byť aj chutná. Keď si ku každej porcii jedla dáte porciu ovocia a zeleniny, urobíte pre seba veľa.“

V druhej prednáške hovoril MUDr. Adam Mikuš o tom, ako sa majú diabetici starať o zuby, aby sa vyhli problémom v ústnej dutine. Aj tí, ktorí už nemajú zuby, by sa mali starať o ústnu dutinu, pretože jej zdravie súvisí nielen so zubami, týka sa aj pier a slizníc. Na to, aby sme mali ústnu dutinu zdravú, potrebujeme mať zvlhčené sliznice. Najväčší problém robí diabetikom práve suchosť v ústach. V lekárni sa dá kúpiť umelá náhrada slín. Ústne vody s alkoholom lekári neodporúčajú, ani konzumáciu horúcich jedál a nápojov. Ak je sucho v ústach, zhoršuje sa samočistenie, sliznice praskajú, lebo sa premnožila candida, ktorú signalizuje biely povlak na jazyku. Pacient s protézou by tiež mal chodiť na kontroly k zubnému lekárovi, práve kvôli možnému výskytu candidy, ktorá sa dá liečiť.

Na to, aby si človek „vypestoval“ zubný kaz, potrebuje tri veci: baktérie, cukor a čas. Problémom diabetikov je to, že hladina cukru v ich krvi vykazuje veľké výkyvy a ak si nečistia zuby správne a nechodia na dentálnu hygienu, majú vyššiu kazivosť. Nenechajte si malý kaz prerásť do veľkého.

Ak vám krvácajú ďasná, považujte to za zdvihnutý prst, že treba rýchle ísť k lekárovi a na dentálnu hygienu. Nemusíte mať strach, dnes sa všetky zákroky u zubára dajú zvládnuť bezbolestne.

Samozrejme, fajčenie toto všetko zhoršuje. Diabetici, vo vlastnom záujme nefajčite!

Pri čistení zubov sa nepozerajte na hodinky. Aby ste zistili, či ste si zuby vyčistili dostatočne, stačí, ak si ich oblížete a ak je ich povrch hladký, sú čisté. Nečistíme si zvyšky jedla, ale baktérie, takže si zuby netreba čistiť po každom jedle, stačí ráno a večer, ideálne pred spaním.

Viac o zubnej hygiene diabetikov sa dočítate aj tu Majte pekný úsmev a zdravé zuby!

MUDr. Miriam Adamovičová predstavila novinky v liečbe diabetu: „Dobrá správa znie, že diabetológia je odvetvie, ktoré sa vyvíja, s pribúdajúcimi liekmi a technológiami stúpajú aj možnosti ušiť pacientovi liečbu na mieru. Akákoľvek liečba však nefunguje, ak sa pacient nespráva k diagnóze s rešpektom, ak nedodržuje zásady diabetického stravovania a nemá primeraný pohyb.“

Máme k dispozícii nové látky, ktoré zvyšujú uvoľňovanie inzulínu a glukagonu, tým znižujú hladinu cukru v krvi a ovplyvňujú pocit sýtosti, znižujú pocity hladu a predlžujú pocit nasýtenia, takže pacienti v konečnom dôsledku chudnú. Najnovšia generácia inzulínov pôsobí aj 36 hodín, je to bezpečná liečba, ale drahšia.

Aj u glukózových senzorov ide vývoj dopredu, senzor už nemeria hodnotu cukru v krvi, ale v podkožnom priestore. Pacient má senzor na sebe nepretržite, 6 – 14 dní, aj britská premiérka Mayová ho nosí. Sú to dobré veci.

Z technológií pre diabetikov určite poznáte inzulínové pumpy. Pumpa je veľká ako mobil, má v sebe zásobník s inzulínom, z ktorého vedie hadička do podkožia, a v mikroporciách uvoľňuje inzulín v dávkach naprogramovaných podľa stravy a aktivít pacienta. Dnes už existujú pumpy, ktoré vedia komunikovať so senzorom. Keď senzor zaznamená nízku hladinu cukru, pumpa sa vypne, napríklad v noci. Na nasadenie novej liečby a najmodernejších technológií existujú prísne kritériá, keďže ide o drahú liečbu.


Anika Lazarová z Asociácie diabetikov Slovenska pripomenula, že diabetici by mali dôverne poznať toto ochorenie, pretože DM si až v 80 percentách vyžaduje participáciu pacienta, len ten zvyšok pripadá na lekára a genetiku. Odporúča diabetikom, aby sa stali členmi dia-združení, pretože tam sa naučia veľa nielen o diabete, ale aj o sebe, diabetici si tu vymieňajú skúsenosti a nachádzajú nových priateľov. Diabetes už nie je iba choroba, stáva sa sociálnym a spoločenským problémom. Asociácia diabetikov je členom Asociácie na ochranu práv pacientov, čo má pre všetkých význam, pretože diabetici majú často pridružených viacero diagnóz a pacientska asociácia bojuje za práva všetkých pacientov. Asociácia diabetikov má svoju fan page na Facebooku, na ktorej zdieľa odborné články, v slovenčine aj v angličtine. Organizácia je toho času v reorganizácii, ja končím, oznámila na záver pani Lazarová.

Zopár poznámok z prednášky docenta MUDr. Petra Jackuliaka, PhD. na tému Diabetik a osteoporóza nájdete tu: Nič si nezlomí len ten, kto nespadne.

Stručné poznámky z prednášky, v ktorej PhDr. Andrea Bukovská povedala mnoho dobrých rád, sme priniesli v samostatnom článku O sociálnom minime diabetika.

Miroslava Gylaníková a Peter Gylaník informovali o kampani, ktorú v týždni od 12. do 16. novembra 2018 robí sieť lekární Dr.Max. Počas týchto piatich dní vám zmerajú glykémiu a krvný tlak, dostanete edukačné materiály a budete sa môcť o svojich zdravotných problémoch poradiť s lekárnikom. Čerstvé informácie o akcii sme uverejnili včera pod názvom Začína sa týždeň kampane na prevenciu diabetu.


Posledná úprava 03.11.2020