Cukrovka a nadváha

Napísal 

Prečo sú diabetici prvého typu štíhli a druhého typu naopak – majú takmer všetci nadváhu? Čo sa deje v tele obézneho diabetika a prečo je nadváha pre neho hrozbou? 

Doc. MUDr. Jozef MICHÁLEK: - Tu sa musíme predovšetkým spýtať, aká je vlastne úloha cukru v tele. Na čo ho bunka potrebuje? Potrebuje ho ako zdroj energie. Máme tri základné zložky výživy: cukry, bielkoviny, tuky. Bielkoviny by sme mohli prirovnať k stavebným hmotám, k tehlám, z ktorých budujeme svaly. Tuk je niečo ako izolát, ako bužírka na elektrickom vedení. Preto je chudému, ktorý nemá podkožný tuk, skôr zima, a tučný sa rýchlejšie spotí. Cukor, ktorý je z troch zložiek výživy najjednoduchší, slúži ako základný zdroj energie. Akonáhle sa nevie dostať do bunky, bunke energia chýba a začína si ju získavať tak, že spaľuje to, čo pôvodne nebolo na spaľovanie určené: tuky a bielkoviny. Preto diabetik I. typu začína chudnúť. 

Predstavte si, že bývate v dome a nekúpili ste si dosť kuriva na zimu. Postupne začnete spaľovať aj to, čo nebolo pôvodne určené na kúrenie. Spálite nábytok? Pneumatiky? Aby ste sa zahriali, urobíte to. Takisto sa správa aj bunka, keď nemá cukor. Diabetes I. typu, pri ktorom je strata inzulínu relatívne náhla a výrazná, sa prejaví častým močením, obrovským smädom, únavou, chudnutím. Tým, že organizmus spaľuje aj tuky, ktoré pôvodne neboli určené na spaľovanie, vytvára sa acetón. To je ten známy acetónový zápach z úst. Pri cukrovke II. typu je proces podobný, len je rozložený do omnoho dlhšieho časového obdobia.

Na otázku, prečo sú diabetici II. typu skôr obézni, dodnes neexistuje presná odpoveď: spôsobujú zvýšené hladiny inzulínu v začiatkoch DM 2. typu hlad a nutkanie sa dojedať a z toho vyplývajúcu obezitu alebo sú zvýšené hladiny inzulínu následkom neustáleho vyplavovania v dôsledku prejedania? Teda čo bolo skôr: vajce alebo sliepka? V každom prípade by ľudia so sklonom k obezite mali venovať zvýšenú pozornosť svojmu stravovaniu.

 

   Viac dobrých rád a receptov nájdete v knihe Márie Štefákovej VARÍME DIABETIKOM

   cena: 10 eur, pri zásielke na dobierku poštovné neplatíte

   Objednávky na tel: 0908 069 388 a na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

   Objednávky v Českej republike: www.pemic.cz

 

 

Posledná úprava 26.02.2016
Doc. MUDr. Jozef Michálek

Výrazná osobnosť slovenskej diabetológie, uznávaný odborník, ktorý roky pôsobil v NEDÚ v Ľubochni ako primár detského oddelenia i ako riaditeľ ústavu. Spoluautor bestselleru Diagnóza: Cukrovka.