My nečakáme

Napísala 

Lukáš Ondriga žije s diabetom trinásť rokov. Na svojom blogu sa predstavuje ako „manžel, otec, programátor a prvý diabetik na Slovensku s umelým pankreasom na báze OpenAPS projektu“.

Svoju prednášku o umelom pankrease na tohtoročnom DIA dni začal sloganom My nečakáme (WeAreNotWaiting), ktorý spája na sociálnych sieťach diabetikov z celého sveta, ktorí nečakajú, kým k nim prídu najnovšie technológie, ale sami hľadajú a skúšajú inovácie. „My nečakáme,“ povedal ako prvý Lane Desborough, otec syna, ktorý ako šesťročný ochorel na DM 1. Lane sa pohyboval v svete technologických noviniek, o to viac ho mrzelo, že ako programátor, ktorý dokáže na diaľku monitorovať dianie v rafinérii, nevie ustriehnuť, čo sa deje s jeho synom vo vedľajšej izbe. Aj Američana Johna Costika zaskočilo, keď bola jeho štvorročnému synovi diagnostikovaná cukrovka. Ako prvý na svete prepojil prístroj na kontinuálne meranie krvi (CGM) s mobilom a internetom, aby mal prehľad o synovom zdravotnom stave aj na diaľku. A aj na Slovensku a v Čechách už existuje komunita ľudí, ktorí využívajú system nightscout (pre Dexcom a Medtronic) a hľadajú ďalšie možnosti, ako ešte lepšie a efektívnejšie manažovať život s diabetom, zatiaľ väčšinou spôsobom „urob si sám“.

Softvérový inžinier Lukáš Ondriga prišiel predstaviť systém, ktorý dostal pomenovanie „umelý pankreas“ (Open Artificial Pancreas System, Otvorený systém umelého pankreasu): - Ako vidíte, na ruke mám nalepený senzor, ktorý načíta glykémie, vyšle ich do mobilu a aplikácia ich zobrazí na displeji hodiniek. Hodnoty glykémie idú do umelého pankreasu, ten prepočíta dávky inzulínu a podľa nich nastaví pumpu. Hybridná slučka OpenAPS teda prepája kontinuálne meranie glykémie s inzulínovou pumpou, mobilom a smart hodinkami. Mikropočítač nosím v krabičke od tictacu. Občas vyzerám futuristicky, keď si pohľadom na inteligentné hodinky na zápästí kontrolujem, ako sa mi hýbali glykémie počas dňa.

Každý diabetik potvrdí, že keď ráno vstane s dobrými glykémiami, hneď je deň krajší. Predtým som mal obavy ísť spať s nižšími glykémiami, teraz sa môžem spoľahnúť na technológie. Umelý pankreas dokáže zastaviť hrozbu hypoglykémie a zasiahnuť. Odkedy používam OpenAPS, mám ranné glykémie v rozmedzí 5 - 7 mmol/l. Systém zdetekuje údaje aj keď som chorý, napríklad pri chrípke, a upraví dávky inzulínu. Zatiaľ ide o podomácky vyrobenú vec, ktorú vo svete využíva len niekoľko stoviek diabetikov, na Slovensku som jediný. Dobrá správa znie, že nové generácie púmp už budú mať v sebe aj systémy podobné OpenAPS.

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o systém OpenAPS, tu je link na blog Lukáša Ondrigu, kde píše o svojich skúsenostiach s umelým pankreasom a odpovedá aj na častú otázku, ako sa dá k nemu dostať už teraz:
http://lukas-ondriga.blogspot.sk/2017/

Posledná úprava 30.12.2020