Začína sa týždeň kampane na prevenciu diabetu

Napísala 

Tohtoročná kampaň zameraná na prevenciu cukrovky prebieha od pondelka 12. novembra do piatku 16. novembra 2018. Počas týchto piatich dní vám v sieti lekární Dr.Max zmerajú glykémiu a krvný tlak, budete mať možnosť konzultovať svoje problémy s lekárnikom, dostanete edukačné materiály a budete požiadaní o vyplnenie dotazníka.

Pod názvom Dr.Max v súčasnosti funguje 290 lekární na Slovensku, ktoré zamestnávajú 1700 ľudí a ročne vybavia 900 000 receptov. K výhodám vernostnej karty Dr.Max Club pribudla služba Lekár po telefóne Dr.Max Lekár24, svoj problém teraz môžete skonzultovať telefonicky s lekárom na čísle 0800 606070 (po zadaní predvoľby č.4). Na to, aby ste túto službu mohli využiť, potrebujete najskôr zadať číslo vernostnej karty.

Kampane zamerané na zdravotnú prevenciu, ktoré lekárne Dr.Max organizujú od roku 2015, predstavili na tohtoročnom Dni diabetu v Bratislave Miroslava Gylaníková a Peter Gylaník z Dubnice nad Váhom. Zamerali sa na vážne civilizačné ochorenia ako diabetes mellitus a srdcové choroby, šírili aj informácie o bezpečnom opaľovaní sa. Odbornými partnermi edukačných kampaní sú Slovenská diabetologická spoločnosť a Slovenská nadácia srdca (kampaň MOST, Mesiac o srdcových témach).

Prečo sa zameriavajú prednostne na diabetikov? Lebo na Slovensku každý rok pribúda 22 000 nových diabetikov a až 25 percent ľudí netuší, že sa u nich táto diagnóza rozvíja. A pritom nerozpoznaná alebo zle liečená cukrovka vedie k vážnym zdravotným komplikáciám. Cieľom kampane je upozorniť ľudí na riziká spojené s týmto ochorením, informovať ich o prevencii a liečbe, a najmä zachytiť nových diabetikov. Za štyri roky dia-kampane zmerali glykémie viac ako 5500 ľuďom a z nich viac ako 500 ľudí zachytili s podozrením na diabetes. Na základe údajov z dotazníkov vyhodnotili ako časté zdravotné komplikácie diabetikov nadmerný smäd a častejšie močenie, mravenčenie, tŕpnutie a pálenie nôh, zhoršenie zraku, pálenie očí, svrbenie a suchosť kože, nadmernú potivosť, závraty a búšenie srdca. K menej častým problém patria zle sa hojace rany na koži, infekcie močových ciest a vaginálne infekcie, výskyt hypoglykémií a zníženie hmotnosti bez zjavnej príčiny.

Lekárne ponúkajú produkty na lepšiu kontrolu glykémie (chróm, gurmar, škorica, psylium) a produkty na lepšiu kontrolu hladiny lipidov v krvi (omega3-6-9 mastné kyseliny, beta-glukány, rastlinné steroly a rastlinné stanoly, ktoré udržujú hladinu cholesterolu, a EPA a DHA na udržanie normálnej hladiny triglyceridov). Pri poruchách zraku sa používa luteín, zeaxantín a pycnogenol. Pri neuropatiách môžu pomôcť kyselina lipoová, benfotiamín, vitamín B12, pyridoxín, magnézium a vitamín C.

Lekárne Dr.Max vydali aj edukačné materiály Sprievodca starostlivosťou pri diabete, Sprievodca starostlivosťou o srdce a cievy, Sprievodca správnym užívaním liekov a Sprievodca bezpečným opaľovaním. Na budúci rok sú naplánované kampane venované dentálnej hygiene, fotoprotekcii, stresu a depresii a samozrejme, opäť aj diabetu.

Posledná úprava 03.11.2020