Život na hrane a Dia dni v lekárňach

Napísala 

Včera sa začal v bratislavskej Eurovei projekt pre diabetikov Žijeme na hrane, ktorý má zvýšiť povedomie diabetickej i nediabetickej verejnosti o ochorení DM. Ešte dnes a zajtra (teda od 24. do 26. októbra 2017) si môže každý, kto prejde okolo predajne Reserved, nechať zdarma zmerať glykémie a poradiť sa ako na ich stabilizáciu. Počas novembra sa budú v pätnástich vybraných lekárňach konať osvedčené Dia dni (zoznam lekární a termíny akcií nájdete v článku).

Diabetes mellitus ako ustavičný balans medzi hypoglykémiou (príliš nízkou hladinou cukru v krvi) a hyperglykémiou (vysokou hladinou cukru v krvi) chce symbolicky predstaviť projekt Žijeme na hrane. Najskôr ho zorganizovali českí diabetici a keďže balansovanie na jednokolke či po lane – ktoré každému, kto si ho skúsi, jasne ukáže, aké náročné je udržiavať rovnováhu – malo na pražskom Staromestskom námestí úspech, akcia „prešla“ cez hranice a koná sa aj u nás. Na edukačnom mieste v OC Eurovea ešte dva dni (do 26. októbra) zdarma zmerajú glykémie a ak máte záujem, poučia vás o základoch života s diabetom. K meraniam patrí aj krátky dotazník. Okrem toho si môžete vyskúšať chôdzu na lane, na jednokolke, bosu podložky či handwalking.
Akcie pre diabetikov budú v novembri pokračovať tretím ročníkom Dia dní v týchto vybraných lekárňach Západoslovenského kraja:Na tlačovej besede k projektu Žijeme na hrane vystúpili s prednáškami primár NEDÚ v Ľubochni Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., diabetologička Doc. MUDr. Viera Doničová, PhD. a klinická psychologička PhDr. Pavla Nôtová, PhD. pripravujeme pre vás podrobnejšie záznamy. Hovorilo sa o tom, ako upraviť životosprávu, keď vám lekár povie, že máte diabetes mellitus, ako táto diagnóza ovplyvní nielen váš osobný život, ale aj život rodiny (vrátane sexuálneho života), aký dôležitý je selfmonitoring, čo musí diabetik rešpektovať v zamestnaní, ktoré športy sú pre neho vhodné a ktoré nie, ako na glykémie vplýva psychika, a napríklad aj to, čo má spoločné diabetes s nespavosťou či s chrápaním. Pripravili sme pre vás záznamy z ich prednášok:

Život na hrane medzi hyperglykémiou a hypoglykémiou

Zistili mi cukrovku, alebo zopár dôležitých informácií pre diabetika-začiatočníka

Začínam s inzulínovou liečbou

Rodičia, deti, partneri. Diabetik v rodine

Čo má spoločné stres, obezita, chrápanie a cukrovka? Veľa

Diabetik a práca

Diabetik 2. typu a vhodný pohyb

Dostal som virózu, čo mám robiť?

Na projekte Žijeme na hrane a Dia dni v lekárňach spolupracujú pacientske organizácie, Slovenská diabetologická spoločnosť a Sanofi Diabetes. Viac informácií o projekte i o diagnóze DM a jej liečbe nájdete aj na www.zivotbezcukrovky.sk.

Posledná úprava 13.11.2017